Utajování a nedostatečný dohled mohou za havárie Boeingů 737 Max, zjistil výbor Kongresu

Za havárie letadel Boeing 737 MAX může utajování a nedostatečný dohled. Vyplývá to ze závěrečné zprávy výboru amerického Kongresu, která byla ve středu zveřejněna. Výtky v ní obsažené se týkají nejen amerického výrobce letadel, ale také Federálního úřadu pro letectví (FAA).

Boeing 737 MAX u americké továrny firmy v Rentonu
Zdroj: Reuters Autor: Lindsey Wasson

„Havárie Maxů nebyly výsledkem jediné poruchy, technické chyby nebo špatně uchopené události,“ píše se v dokumentu o 245 stranách. „Byly strašlivým vyvrcholením řady chybných technických předpokladů inženýrů Boeingu, nedostatečné transparentnosti ze strany vedení a hrubě nedostatečného dohledu FAA,“ uvádí dokument.

Firmu Boeing viní zpráva z „kultury utajování“.

Obvinění nejsou nová a obsahovala je už předběžná zpráva, nyní jsou ale lépe podložená a ostřeji zformulovaná, napsala agentura DPA. Za konečnou zprávu odpovídají především američtí demokraté, kterých je v Kongresu většina. Někteří republikánští politici označili dokument podle amerických médií za stranický a přehnaný.

Havárie letadel 737 MAX z 29. října 2018 a z 10. března 2019, při kterých zemřelo 346 lidí, otřásly důvěrou v Boeing. Po druhé nehodě už tyto nejprodávanější letouny společnosti nesmějí na celém světě do vzduchu.

Za hlavní příčinu havárií byly označeny chyby v řídicím programu MCAS, které chce společnost opravit pomocí aktualizace softwaru.

Znovu začít létat by model 737 MAX mohl už brzy – proces opětovné registrace je nyní po řadě oprav a vylepšení v závěrečné fázi.