Ceny jablek v srpnu stouply na rekordních téměř padesát korun za kilogram

Ceny jablek, která jsou ovocem s nejvyšší spotřebou v zemi, v srpnu v obchodech vzrostly na nejvyšší úroveň v historii. Kilogram se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím srpnovém týdnu prodával v průměru za 49,59 koruny. Meziročně to představovalo zdražení o 66 procent, protože loni ve stejné době stál kilogram jablek 29,82 koruny. S novou sklizní by ceny měly podle ovocnářů klesnout.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

Ceny jablek trvale rostou od začátku letošního roku. V lednu byly v průměru na 32,83 koruny za kilogram. V červenci ceny překročily hranici 45 korun za kilogram a překonaly tak dosavadní nejvyšší cenu 43,23 koruny za kilogram z července roku 2018.

Podle ovocnářů je důvodem letošního zvýšení ceny především loňská podprůměrná úroda jablek v Evropě a z ní plynoucí velmi nízké zásoby jablek pro následný postupný prodej. Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka k růstu cen údajně přispěli i obchodníci, kteří v době jarní vlny epidemie koronaviru využili situace, kdy lidé kupovali ovoce a zeleninu bez ohledu na jejich vysoké ceny.

Ceny jablek by měly klesnout s novou sklizní

Ceny jablek by měly klesnout s novou sklizní, která začala v minulých dnech. „Na farmách se jablka nyní dají koupit za 20 až 25 korun za kilogram, což lze pokládat za standardní cenu,“ řekl Ludvík. Podle serveru www.kupi.cz se akční ceny jablek v obchodních řetězcích nyní pohybují od 25 do 30 korun za kilogram. Například Kaufland ve středu prodával jablka odrůdy Gala z nové sklizně za 24,90 korun za kilogram.

Ceny jablek v Česku se řídí vývojem trhu a cen v Evropě, protože dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby. Významně ceny v tuzemských obchodech závisí na úrodě v Polsku, které plní přes polovinu dovozu jablek do Česka. Čeští pěstitelé ceny jablek objemem své produkce nijak zásadně neovlivní. Letos na jaře se Česko na zásobě jablek v Evropě podílelo necelou polovinou procenta.

Průměrný Čech ročně sní přes dvacet kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se pohybuje zhruba na osmdesáti kilogramech na osobu a rok.