Automobilový průmysl klesl za sedm měsíců o 30 procent. Žádá podporu od vlády

Výroba osobních aut v Česku se od ledna do července meziročně propadla o 29,7 procenta na 586 333 vozů. I v létě tak pokračoval pokles způsobený koronavirovou krizí, oznámilo ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Samotný červenec však už hodnotí kladně.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Nadále pozorujeme značně rozkolísaný vývoj v automobilovém průmyslu. Samotný červenec můžeme vzhledem k pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce osobních vozů hodnotit pozitivně, do statistiky ale nyní kromě situace na trhu promlouvají rozdílné termíny letních dovolených letos a loni,“ uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

„Celkový obrázek o dalším vývoji a zájmu zákazníků si budeme moci udělat po třetím čtvrtletí, nadále ale počítáme s minimálně pětinovým poklesem na konci tohoto roku,“ doplnil s tím, že se automobilky neobejdou bez pomoci státu, která by v případě automobilového průmyslu měla výrazný multiplikační efekt pro další odvětví.

„Pevně věřím, že vláda podpoří firmy jednak v oblasti zaměstnanosti formou prodloužení programu Antivirus do doby zavedení systémového kurzarbeitu a zároveň zavede další opatření pro podporu konkurenceschopnosti českých firem, jako například zavedení zrychlených odpisů, přímých investic do technologií, infrastruktury, vědy a výzkumu a vzdělávání,“ dodal.

Výroba motocyklů klesla o 70 procent

Výroba autobusů nadále dohání ztrátu způsobenou pandemií koronaviru. Za sedm měsíců zaznamenala pokles o osm procent na 2728 vozidel. Jen v červenci bylo vyrobeno 497 autobusů, tedy o 11,7 procenta více než loni. Vysokomýtské Iveco vyrobilo 2473 autobusů, což je meziroční pokles o 7,6 procenta.

Jediný výrobce motocyklů, týnecká Jawa, vyrobil letos 278 motocyklů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje pokles o 69,9 procenta.