Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000, spočítal Liberální institut

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady současné situace kolem šíření koronaviru. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, tedy nejdéle od roku 2000. Tehdy institut začal den daňové svobody počítat. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

„Vláda Andreje Babiše zažila předloni daňově nejsvobodnější rok, o což se nijak nezasloužila, letos zažije daňově nejméně svobodný rok, o což se taktéž nijak nezasloužila. Koronavirovou pandemii nelze dávat vládě za vinu,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Dále uvedl, že Liberální institut by v každém jiném roce chtěl, aby se den daňové svobody posunul blíže k začátku roku. „V tomto roce bychom vládu nekritizovali, ani kdyby byl den daňové svobody na konci července. Letos je nutné z veřejných rozpočtů financovat dodatečné výdaje ve zdravotnictví a pomoci jednotlivcům i podnikům,“ uvedl Pánek. 

Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 30. června. Poplatníci tak budou podle výpočtů Deloitte letos pracovat na odvod daní 181 dní, tedy o jeden den více než loni. Společnost odhad zveřejnila ještě před propuknutím pandemie.