Elektronickou evidenci tržeb už nikdo nezruší, věří Schillerová. Třetí a čtvrtá vlna naběhne asi až příští jaro

15 minut
Události, komentáře: Poslední tečka za změnami EET?
Zdroj: ČT24

Na řemeslníky nebo stánkaře se bude vztahovat elektronická evidence tržeb zřejmě do příštího jara. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila v Událostech, komentářích, že není reálné, aby byla třetí a čtvrtá vlna EET účinná od počátku roku, mimo jiné předjímá, že novelu zákona ještě vrátí poslancům Senát. Věří ale, že tím hlavní debata o EET končí a že systém již nikdo nezruší.

Osud, který potkal mnoho zákonů – třeba druhý důchodový pilíř nebo zdravotnické poplatky – se v případě elektronické evidence tržeb nebude opakovat, věří ministryně financí Alena Schillerová. „EET nikdo už nezruší, bude součástí ekonomiky. Má podporu téměř 70 procent obyvatel, podnikatelé z první a druhé vlny s tím nemají zásadní problém, nemají zásadní připomínky. Když se odchytaly prvotní chyby a nedostatky, funguje systém bez problému,“ řekla.

Opozice přitom mluví právě o tom, že až se časem politické poměry změní, podnikatele pokladen EET zbaví. Zatímco předseda ODS Petr Fiala dal najevo, že by uvítal úplný konec systému, podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) by mohla elektronická evidence pokračovat, ale jako dobrovolný systém.

„Raději bych udělal EET, aby bylo dobrovolné. Aby systém měl přidanou hodnotu pro podnikatele, třeba kdo má EET, měl automaticky generované daňové přiznání – aby to mělo přidanou hodnotu, která vede k tomu, že sami podnikatelé by stáli o to systém užívat,“ nastínil opoziční poslanec v Událostech, komentářích.

Třetí a čtvrtá vlna, která zavádí EET pro řemeslníky, stánkový prodej a pro svobodná povolání, se ale Ferjenčíkovi zdá nesmyslná. „Je třeba pro každý obor hledat vhodný typ regulace. Tím, že donutíme celou řadu řemeslníků pořídit si EET pokladnu, je ještě nedonutíme vydávat účtenky. Jediný, kdo na tom vydělá, jsou provozovatelé účetních systémů. Ale státní kasa ne,“ varoval.

Podle ministryně financí ale bude vše fungovat i v případě řemeslníků. „Díky EET finanční správa spravuje obrovský automatizovaný systém milionů dat, díky kterým provádí analytickou činnost. (…) Bude porovnávat v určitém regionu příjmy malířů pokojů a bude vycházet i z toho, jestli se příjmy neliší a bude si ke kontrole vytipovávat ty, kteří mají propad. To je význam EET,“ odmítla opoziční kritiku. Sama naopak kritizovala opozici, že nepřišla s žádnou alternativou. Mikuláš Ferjenčík se ovšem zmínil o paušální dani, která by podle něj situaci vyřešila lépe.

Třetí a čtvrtá vlna sněmovnou i přes opoziční výhrady prošla, byť s výjimkou pro poskytovatele sociálních služeb, které se snažila Alena Schillerová zabránit. Neznamená to však , že musí řemeslníci houfně vyrážet na nákupy pokladen. Podle ministryně na to budou mít ještě zhruba rok. Schillerová předpokládá, že se zákon k poslancům záhy vrátí, protože se ho pokusí zablokovat Senát.

„Nepočítám s tím, že by účinnost nastala od 1. ledna 2020, to nebudeme stíhat, protože legislativní lhůta je sedmiměsíční. Myslím, že to budou jarní měsíce roku 2020,“ odhadla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu na šedesáti procentech projektu.
13:40Aktualizovánopřed 46 mminutami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
před 5 hhodinami

Rostou náklady na bydlení a s nimi i vyplacená státní podpora

Náklady na bydlení loni rostly rychleji než výdělky. Stát vyplatil na příspěvcích přes dvacet miliard, jde o rekordní sumu pro rekordní počet domácností. Dávku na konci minulého roku pobíralo 286 tisíc žadatelů, jejich nárůst ale proti předchozím rokům zpomalil.
před 11 hhodinami

Mařiče energií jsou „úchylné“, shodli se Drábová a Miko

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) navrhuje zakázat používání zařízení na maření přebytečné elektřiny. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a prezidentův poradce a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko (LES) se v Otázkách Václava Moravce shodli, že takové mařiče jsou absurdní a až „úchylné“. Smysluplnější by prý bylo budovat radši zařízení na uložení energie, tedy hlavně bateriová úložiště.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Důchodový účet zůstává v minusu, deficit se ale snižuje

Důchodový účet zůstává v hlubokém minusu. Vláda si loni musela na penze seniorů půjčit přes padesát miliard. I přesto jde o 22 miliard lepší výsledek než v roce předchozím. Podle kabinetu je postupné snižování i zásluhou opatření, která včetně zpomalení růstu penzí prosadila vládní většina. Opozice je vůči změnám kritická. Systém bude ztrátový i letos.
včera v 07:00

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
22. 2. 2025

Smrskflace reaguje i na demografii, lidé nechtějí velká balení, zaznělo v debatě

Ceny rostou, obaly se zmenšují. Jde o chipsy, čokolády či jogurty, jejichž objemy klesají. Za takzvanou „smrskflací“ je snaha producentů potravin promítnout zvýšené náklady do gramáže, shodli se v Událostech, komentářích agrární analytik Petr Havel a člen zemědělského výboru David Pražák (ANO). Výrobce ale k trikům mohou ponoukat i demografické změny.
21. 2. 2025

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
19. 2. 2025Aktualizováno19. 2. 2025
Načítání...