Praha bude plná řidičů z Východu, kteří nerespektují světla na semaforech, varuje mluvčí taxikářů

60 minut
90' ČT24 o změnách v pravidlech taxislužby
Zdroj: ČT24

Taxíky bez taxametrů i svítilen na střeše. Vláda schválila novelu zákona, která mění podmínky pro provozování taxi a kterou chce dát stejnou šanci klasickým i alternativním taxislužbám. Mluvčí Sdružení českých taxikářů Martin Běhounek v pořadu 90' ČT24 uvedl, že stát by měl dbát o to, aby služba byla profesionální, přitom deregulací z ní udělá neprofesionální obor. Ředitel odboru veřejné dopravy na ministerstvu dopravy Ondřej Michalčík oponuje, že novela je potřebná.

„Novela sem vnáší určitá rizika, že sem natáhne levnou pracovní sílu z Východu. Ve své podstatě je novela likvidační pro klasickou profesionální taxislužbu. Myslím, že to je škoda, protože není zcela nahraditelná,“ prohlásil Běhounek.

Připustil, že pro zákazníky může novinka znamenat zlevnění služeb. Martin Běhounek však varuje před riziky: za volantem by se mohl objevit řidič bez znalosti Prahy, bez znalosti jazyka a bez znalosti místních dopravních zvyklostí. „Je to věc, která může zákazníka i ohrozit na životě,“ tvrdí.

Politická vůle je ale podle Běhounka nakloněna liberalizaci trhu. „Jsou dvě řešení. Řešením je počkat na systémový kolaps, až se potvrdí, že jsme měli pravdu, až tady budou umírat lidé na silnicích, až bude Praha plná řidičů z Východu, kteří nebudou respektovat světla na semaforech, a potom si říct, že jsme udělali chybu, a udělejme to jinak. Nebo se snažit přesvědčovat politiky a to je běh na dlouhou trať,“ zmínil.

Řidič bude muset být spolehlivý, namítá Michalčík z resortu dopravy

Podle zástupce ministerstva dopravy Michalčíka bylo nutné reagovat na změny v evropském právu i oblíbenost mobilních aplikací, prostřednictvím kterých si mohou zákazníci objednávat dopravce. „Aplikace se u nás rozšiřují a zákazníci jsou spokojení. Pak se objevuje otázka, zda má stát vstupovat do tohoto segmentu trhu, kde se dopravce a cestující dohodnou na ceně, podmínkách přepravy, cestující zaplatí bankovní kartou a má potvrzení o tom, jak přepravní služba vypadala. Je otázka, proč by měl stát trvat na taxametrech,“ míní.

„Taxametr je měřidlo, měří vzdálenost. Pokud je přepravní služba dohodnuta mezi cestujícím a dopravcem předem, dohodnou se na konkrétní ceně za určitou přepravu, tak měřidlo je zbytečné,“ doplnil Michalčík.

4 minuty
Události: Taxikáři nebudou potřebovat taxametry
Zdroj: ČT24

Odmítá také obavy z toho, kdo by po uvolnění pravidel mohl být za volantem taxíku. „Není to tak, že přijde Ukrajinec a sedne za volant. Řidič musí být spolehlivý a starší 21 let. Spolehlivost prokazuje výpisem z rejstříku trestů a teprve na základě přezkoumání u dopravního úřadu je mu vydaná žlutá kartička a tu musí mít ve vozidle,“ vysvětlil.

Zprostředkovatelé mají mít povinnosti podobně jako cestovní agentury

Michalčík pak vypichuje jako důležitou věc v novele, že vytváří povinnosti pro provozovatele Uberu, Taxify, Liftago i dalších podobných platforem. „Doposud je neměli, doposud mohli porušovat předpisy, navádět dopravce a řidiče k tomu, aby nedodržovali předpisy, ale sankcionován byl vždycky jenom chudý subjekt, zatímco velké platformy byly mimo. Nyní zavádíme základní povinnost jako u cestovních kanceláří,“ sdělil.

Neshoda podle Michalčíka panuje hlavně u zkoušky z místopisu, která má skončit a která podle důvodové zprávy novely nyní ztěžuje vstup do podnikání. „V momentě, kdy lidé umí zacházet s navigacemi, proč by bylo potřeba znát jednotlivé ulice?“ nadnesl zástupce ministerstva. Připouští ale i druhý pohled. „Souhlasím s taxikáři, asi bych si nedokázal představit vjet se svým vozidlem do Mnichova a nabízet tam přepravní služby, když město neznám, přestože mám navigaci,“ dodal.

Do legislativního procesu přitom návrh šel s tím, že zkoušku z místopisu zachovával, teprve na základě připomínek z meziresortního připomínkového řízení se to změnilo a podle Michalčíka to ještě bude na diskusi v Poslanecké sněmovně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 23 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
včera v 20:23

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...