Plyn na Ukrajině razantně zdražil, zemi pomůže MMF

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes potvrdil dvouletý program hospodářské pomoci Ukrajině v hodnotě 17 miliard dolarů (340 miliard korun). Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk upozornil, že se země ocitla na pokraji ekonomického a finančního kolapsu. Vláda schválila úsporná opatření, kterými MMF svoji pomoc podmínil. Výrazný dopad na obyvatele bude mít zdražení zemního plynu, domácnosti za něj zaplatí o 40 procent více než dosud.

Ukrajinský parlament na konci března na druhý pokus schválil protikrizový zákon, který zavádí úsporná opatření. Vyžádal si je Mezinárodní měnový fond v rámci dohody o dvouleté hospodářské pomoci Ukrajině. Velmi výrazně pocítí ukrajinské domácnosti zdražení zemního plynu, budou platit o 40 procent více než dosud. Růst cen plynu bude pokračovat i v budoucnu, od 1. května 2016 stoupnou o dalších 20 procent a o rok později ještě jednou o pětinu.

Rusko po pádu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové vlády v Kyjevě ve dvou krocích výrazně zvýšilo Ukrajině cenu plynu. Nejprve zrušilo slevu, kterou poskytlo výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolské základny na Krymu – Rusko však letos poloostrov ovládlo. Moskva navíc zrušila bezcelní vývoz plynu na Ukrajinu, který zavedla poté, co Janukovyč loni v listopadu odmítl podepsat smlouvou o přidružení k Evropské unii. Cena ruského plynu pro Ukrajinu tak vzrostla bezmála o polovinu na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ruský exportér plynu Gazprom tvrdí, že se v dubnu zvýšil ukrajinský dluh za plyn z 2,2 na 3,5 miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk při schvalování protikrizového zákona upozornil, že Ukrajina se ocitla na pokraji ekonomického a finančního kolapsu. Pokud by země nedostala pomoc od MMF a nesplnila jeho podmínky, mohla by ukrajinská ekonomika letos klesnout až o deset procent.

Výkonná rada fondu, v níž jsou zastoupeni i zástupci Ruska, rozhodla o okamžitém uvolnění 3,2 miliardy dolarů, které dostane k dispozici ukrajinská vláda pro bezprostřední odvrácení bankrotu. Dvě miliardy jsou určeny na podporu ukrajinského rozpočtu. Pomoc MMF podle expertů zároveň otevře dveře k dalším mezinárodním půjčkám ve výši asi 15 miliard dolarů.

MMF se již koncem března předběžně rozhodl, že Ukrajině poskytne úvěrovou pomoc v objemu 14 až 18 miliard dolarů. Šéfka MMF Christine Lagardeová již dříve prohlásila, že předpokládaný objem pomoci je dostatečný k tomu, aby Ukrajina mohla uhradit všechny své závazky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
17. 12. 2025

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
16. 12. 2025
Načítání...