Plastové tašky na ústupu. Zdarma už se nikde nevydávají

91 minut
Události: Klesá spotřeba plastových tašek v obchodech
Zdroj: ČT24

Spotřeba plastových tašek v obchodech se snížila až o polovinu. Tak odhaduje ministerstvo životního prostředí dopad zákazu bezplatného výdeje těchto tašek, který platí od počátku letošního roku. Některé řetězce je navíc úplně zrušily.

Každý obyvatel Česka těchto tašek použije v průměru 300 ročně. Cílem je, aby si během šesti let vystačit se čtyřiceti. Například Marie Nová chodí do obchodu zhruba třikrát týdně. A několik let vždy s vlastní taškou. „Je to hlavně z důvodu ekologie. Ty tašky nejsou drahé, ale je zbytečné neustále používat nové a nové“.

I proto se za plastové tašky dnes v obchodech platí. Třeba v řetězci Tesco už řadu let. Jejich spotřeba se jen tady snížila zhruba o dvě třetiny. I přesto po nich zákazníci často sáhnou. 

Řetězec Lidl naproti tomu přestal igelitky úplně prodávat. „Důvodem byla jejich stále rostoucí spotřeba, protože jen za rok 2016 jsme těchto jednorázových igelitových tašek prodali více než 27 milionů kusů,“ uvedla mluvčí Lidlu Zuzana Holá. 

Zákazníkům, které redaktoři ČT oslovili, zpoplatnění nevadí. I proto, že si zboží většinou odnášeli ve vlastních obalech. „Nosíme si svoje, protože samozřejmě nesouhlasím s tím, aby se tolik tašek používalo, protože ty plasty všude lítají, “ zněla například jedna odpověď. 

Pro uložení nákupu se v Česku nejčastěji používají tašky igelitová, papírová nebo vlastní, třeba látková.

Ne všichni obchodníci ale zákon dodržují. Česká obchodní inspekce už letos provedla bezmála dva tisíce kontrol. „Zatím bylo pravomocně uloženo 79 pokut v celkové výši 299 tisíc korun,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. 

Celosvětový problém je ale nejen s používáním igelitových tašek, ale plastů obecně. Každou vteřinu lidé na celém světě spotřebují 160 tisíc sáčků, za rok přes pět bilionů. Jen zhruba jedno procento se recykluje.

Plasty, které vyhodí Češi, skončí buď na skládkách komunálního odpadu, anebo v lepším případě v třídírnách odpadů a na recyklačních linkách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 10 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 10 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
před 19 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
14. 4. 2025Aktualizováno14. 4. 2025
Načítání...