Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem. Je to nejrozsáhlejší smlouva svého druhu

Evropský parlament (EP) schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy Unie uzavřela. Pakt, který odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu (HDP) a 600 milionů lidí, podpořila výrazná většina poslanců. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února.

Ekonomice Japonska by měla letos pomoci olympiáda, odhaduje studie OSN. Na snímku Tokio
Zdroj: Reuters Autor: Toru Hanai

Poslanci podpořili smlouvu, kterou lídři EU a Japonska podepsali po dlouhém vyjednávání letos v červenci. Pro její přijetí se vyslovilo 474 členů parlamentu, proti jich hlasovalo 152.

„V době, kdy se svět na základě několika tweetů uchyluje k protekcionismu, EU s Japonskem ukazují, že volný obchod je přínosnější než stavění obchodních bariér,“ uvedl předseda právního výboru EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Narážel tím na fakt, že americký prezident Donald Trump vypovídá některé důležité obchodní dohody a zavádí cla.

Vývoz do Japonska podle Svobody už teď podporuje více než 700 tisíc pracovních míst v EU, z toho přes 18 tisíc v Česku. „Tato čísla díky odstranění bariér pro obchod zboží a služeb zcela jistě porostou,“ dodává lidovecký politik.

Zastánci dohody vyzdvihují fakt, že podpoří hospodářský růst a tvorbu pracovních míst. Kritici nejen z řad europoslanců se naproti tomu obávají, že povede k oslabení norem pro ochranu životního prostředí a spotřebitelů v Unii.

Smlouvu, která se kromě cel týká rovněž odstranění některých dalších překážek vzájemného obchodu, jako jsou rozdílné mezinárodní normy například v oblasti bezpečnosti či ekologie, dojednávali s asijskou stranou zástupci členských zemí a Evropské komise (EK). Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnešní verdikt parlamentu ocenila s tím, že umožní brzký vstup dohody v platnost. „Budou z toho jasně profitovat naše firmy, zemědělci, poskytovatelé služeb i další,“ prohlásila.

Europarlament ve středu schválil rovněž dohodu o strategickém partnerství mezi Unií a Japonskem, jejímž cílem je rozšířit spolupráci i do oblastí mimo obchod. Týkat by se měla například školství, výzkumu a vývoje či boje proti klimatickým změnám a terorismu.