Vánoční doba si žádá přísun brigádníků. Letos berou až o 10 procent víc než loni

Stánkaři, internetové obchody či třeba dopravci – všichni shánějí brigádníky. I s vědomím, že odměny za jejich práci se letos zvýšily až o 10 procent oproti loňsku. Nejvíc firmy poptávají skladníky, asistenty prodeje anebo kurýry.

Video Události
video

Události: Velký zájem o brigádníky

Brigádníci mají různé zázemí. Například Roman Maňák je SAP administrátor v Datartu. Účetní systém spravuje ve Zlíně, ale tentokrát brzo ráno nasedl s dalšími kolegy do auta a vyrazil do hlavního stanu firmy v Praze. 

Zde pomáhá, kde je právě potřeba. Například připravoval zboží na odeslání zákazníkům. Dohromady tu teď potřebují 20 brigádníků na jednu směnu. Hledali je už od října.

„Odměny pro brigádníky jsme museli navýšit, protože na trhu práce je obzvláště vysoká konkurence, zvlášť v Praze,“ uvedla mluvčí Datartu Iva Pavlousková. Brigádnici tu tak dostávají i 200 korun na hodinu.

Danu Hurtalovou přijali do skladu Amazonu jako posilu na vánoční sezonu. Zaměstnaná zde zůstane ale i po Novém roce. Dává zboží na pás, odkud putuje do balírny. 

Spolu s ní tu před Vánocemi nastoupilo zhruba 2,5 tisíce pracovníků, podobně jako loni. Někteří jsou tu poprvé, jiní už se sem vrátili poněkolikáté. A stovky z nich tu pak mohou zůstat i po hlavní sezoně.

„Všichni pracovníci se trénují na všechna stanoviště. Když zboží přijde do logistického centra,  uskladňují ho, potom kompletují zakázky a pak je balí,“ řekla mluvčí Amazonu Miroslava Jozová. V hlavní sezoně, která právě začala, tu vyexpedují až o 80 procent zboží více než obvykle.

Státní podnik Česká pošta letos pro předvánoční provoz hledal pět tisíc brigádníků. Nyní už má obsazeno 4200 míst, řekl v pořadu Byznys ČT24 generální ředitel pošty Roman Knap. Loni jich podle něho firma najala tři tisíce.

Video 90’ ČT24 - Státní zaměstnanci a úředníci
video

Šéf České pošty Roman Knap v pořadu Byznys ČT24

Knap uvedl, že v běžném dni pošta odbaví 150 tisíc balíků denně, ale po Black Friday (Černém pátku) to bylo až 420 tisíc. Situaci jí komplikují zásilky z Číny, které „chodí v igelitových pytlících, adresát je špatně čitelný a vše se musí třídit ručně“. Přitom každý rok podíl těchto zásilek roste. 

Pošta se chce na balíkový trh co nejvíce zaměřit, protože každý rok stoupá až o 14 procent. Je to jediný růstový segment, ostatní klesají. Listovní zásilky průměrně klesají okolo desíti procent ročně, řekl generální ředitel. To znamená na tržbách ročně o 700 či 650 milionů korun méně.