Česko-čínský obchod se prohlubuje, ukazuje Čínské investiční fórum. Podle Novákové je potenciál spolupráce velký

16 minut
Události, komentáře k čínským investicím v Česku
Zdroj: ČT24

Dynamika vzájemného obchodu mezi Čínou a státy střední a východní Evropy se srovnává. Při zahájení Čínského investičního fóra to řekl místopředseda Stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) Cchao Ťien-ming. Zatímco dřív putovalo zboží zejména z Číny do evropského regionu, loni vývoz ze střední a východní Evropy do Číny rostl výrazně rychleji než dovoz z Číny. A to, že je potenciál spolupráce s čínskou stranou velký, potvrdila i česká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

V roce 2017 obchodní bilance mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy dosáhla 68 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) a meziročně vzrostla o více než 15 procent. Samotný objem importů ze zemí střední a východní Evropy do Číny ale podle Cchao Ťien-minga meziročně vzrostl o 24 procent, když dosáhl 18,5 miliardy dolarů (412 miliard korun).

Čínské investice v Česku
Zdroj: ČTK

Cchao Ťien-ming apeloval na zachování otevřenosti mezinárodního obchodu. „Ve světě roste nestabilita, globalizace zažívá překážky, antiglobalizační trend a protekcionismus jsou na vzestupu,“ řekl. Podle něj je třeba se těmto trendům postavit.

„Máme dost zkušeností s tím, že otevření přinese pokrok a uzavření přinese zaostalost,“ dodal. Poukázal na dřívější vyjádření čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který uvedl, že Čína se světu nikdy neuzavře, naopak bude vůči němu stále otevřenější.

„Čínské investiční fórum představuje největší a nejvýznamnější akci podobného charakteru ve střední Evropě. Cílem setkání je prohloubit možnosti hospodářské, obchodní a hlavně investiční spolupráce,“ řekla v zahajovacím projevu ministryně průmyslu a obchodu Nováková. Připomněla, že Čína je pro Česko jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů na světě.

Na začátku byla možná příliš velká očekávání, ale ti, kdo znají Čínu a pracují v ní, dobře vědí, že v Číně všechno – a obzvlášť takto obtížná jednání – trvá velice dlouho. Nějaké čínské investice určitě ještě přijdou. Mrzí nás, že se zapomíná na to, že Čína zůstává velice důležitým trhem pro české exportéry. Řada českých firem tam úspěšně podniká.
Dagmar Kuchtová
generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR
Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková
Zdroj: Ondřej Deml/ČTK

„Potenciál naší spolupráce je velký, z našeho pohledu jde hlavně o strojírenství, technologie na ochranu životního prostředí, zemědělství a nové materiály. Dále jsou to naše světově známé nanotechnologie, aplikovaný výzkum ve zdravotnictví a letectví. Náš zájem je podpora investic s vysokou přidanou hodnotou. Chceme investice do technologií s podporou digitalizace, nových technologií, aplikaci výsledků výzkumu a vývoje,“ vyjmenovala Nováková. Ocenila, že je Čína aktivní při přípravě a dokončení investiční dohody s EU.

Předseda představenstva CITIC mluví o strategickém partnerství

Koordinace spolupráce se neustále zlepšuje, dodala zvláštní zmocněnkyně čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci zemí v rámci projektu 16+1 Chuo Jü-čen. „Kontakty jsou na stále vyšší politické úrovni, vidíme daleko více iniciativ na bázi platformy 16+1, premiéři se pravidelně setkávají a diskutují, podepsali jsme spoustu důležitých dokumentů, stovky iniciativ v rámci spolupráce,“ uvedla. Základním dokumentem je podle ní smlouva o spolupráci v rámci iniciativy Pás a stezka.

Předseda představenstva čínské státní společnosti CITIC Group Čchang Čen-ming řekl, že Česko je druhým největším partnerem firmy v regionu. CITIC letos vstoupila na scénu, když se do problémů dostala čínská společnost CEFC, která si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit. V dubnu CITIC Group a CEFC Europe podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku.

Ze strany Číny je tu pochopitelná snaha prosazovat své zájmy, včetně obchodních zájmů, a my bychom se k tomu měli stavět tvrději. CEFC je neprůhledná firma, kolem které je celá řada otázek a problémů, které se ještě mohou vynořit.
Olga Lomová
sinoložka, ředitelka Ústavu Dálného východu při FF UK

Podle Čchang Čen-minga povýšily Česko a Čína spolupráci na strategické partnerství, což posílí i úroveň ekonomické spolupráce a obchodu. „Chtěli bychom, aby se Česká republika stala naší významnou výrobní bází v Evropě,“ podotkl.

Čínští turisté v Česku
Zdroj: ČTK

Čínského investičního fóra se na Pražském hradě účastní přes 700 hostů ze 14 zemí. Po slavnostním zahájení následovaly panelové diskuse řady politiků, ekonomů a šéfů firem. S účastí na galavečeru počítá i prezident Miloš Zeman a předseda představenstva CITIC. Fórum je organizováno ve formátu spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, takzvané Platformy 16+1.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 50 mminutami

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025
Načítání...