Češi musí na nové bydlení šetřit nejdéle v Evropě

Zatímco Čech na nový byt potřebuje 11,3 průměrného ročního platu, Belgičané na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží jen 3,7 ročního platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která srovnává údaje z 12 evropských zemí z loňského roku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Zbyněk

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi nejhorší. „Poptávku a ceny na rezidenčním trhu ženou nahoru hlavně nedostatek nových bytů, regulace České národní banky ohledně hypoték, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké zdanění a také sentiment kupujících. Zejména ve velkých městech nelze čekat, že nabídka nových bytů vzroste,“ uvedl manažer v oddělení nemovitostí Deloittu Petr Hána.

Za Českem následují Velká Británie, kde průměrný nový byt vyjde na 9,8 průměrného ročního platu, dále Francie (osm) a Polsko (7,5). Naopak po Belgii jsou byty nejdostupnější v Dánsku (4,3) a Německu (5 ročních platů).

Studie dále uvádí, že Evropanům se stále více zamlouvá nájemní bydlení. Podle analytiků za to mohou mimo jiné rostoucí ceny nemovitostí nebo také fakt, že se zejména mladí lidé stěhují do metropolí za studiem či novou, lukrativnější prací. Řadě Čechů často ani nic jiného nezbývá, pokud se svými příjmy nedosáhnou na hypotéku.

Nejdražší nájem je v centru Paříže, nejlevnější v Ostravě

Podle výše nájmu Deloitte srovnávala 40 evropských měst ze 14 zemí. Nejvyšší měsíční nájemné je za metr čtvereční v centru Paříže – 680 korun, těsně následuje vnitřní Londýn s 677 korunami. Třetí je s odstupem Amsterdam – 474 korun.

Z českých měst jsou do studie zahrnuty Praha, Brno a Ostrava. Praha je s 337 korunami za metr čtvereční měsíčně na 11. místě. Brno je pak s 222 korunami na 31. příčce. Ostrava je naopak s měsíčním nájemným 155 korun za metr čtvereční z porovnávaných evropských měst nejlevnější.