Český export naráží na strop. Pociťuje nedostatek lidí i ochabnutí zájmu o auta

Český export doplácí na nedostatek pracovníků tuzemských firem a nasycenost evropského trhu s auty. Schopnost vývozců přijímat nové zahraniční zakázky je vyčerpaná, jelikož nemají kde nabírat nové zaměstnance na navyšování výroby. Růst exportu se tak podle analytiků bude v příštích měsících pohybovat kolem nuly.

Video Události
video

Události ČT: Export českých firem v červnu vzrostl o necelé procento

Zahraniční obchod podle ekonomů již letos nebude tahounem české ekonomiky jako v uplynulých dvou letech. „Podobně jako průmyslová výroba i zahraniční obchod naráží na limity vlastních možností i možností na straně odbytu,“ řekl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

„Poptávka po automobilech z evropských trhů již několik měsíců uvadá, což pociťují i tuzemští automobiloví výrobci. Opačným směrem na celkovou obchodní bilanci ale působilo zlepšení obchodu s počítači a elektronikou,“ dodal analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. 

Česko si loni udrželo druhou příčku v podílu vyrobených aut na obyvatele za Slovenskem. V absolutních číslech ČR patří 17. příčka na světě.

Celkovou bilanci v červnu příznivě ovlivnilo zejména lepší saldo obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,3 miliardy a menší deficit bilance s chemickými látkami a přípravky o 0,9 miliardy, uvedli statistici. 

Export v červnu dosáhl téměř 315 miliard korun, což je nejvyšší hodnota v letošním roce. „Z meziročního pohledu jde dokonce o mírný nárůst, a červnová hodnota vývozu tak pozitivně překvapila. Dynamika zahraničního obchodu totiž od začátku letošního roku zpomalovala. Díky vyšší červnové hodnotě je však celková hodnota exportu v první polovině roku na obdobné úrovni jako v rekordním minulém roce,“ dodal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Ekonom Křeček: Firmy by měly využít apetit Čechů

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně horší výsledek obchodu s ostatními dopravními prostředky o 2,6 miliardy korun, větší deficit bilance s rafinovanými ropnými produkty o 2,3 miliardy a pokles kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 1,7 miliardy korun. 

„Rostoucí příjmy českých domácností navyšují poptávku po zahraničním zboží. Výsledkem je výrazně vyšší dynamika růstu dovozu před vývozem. České firmy by se měly více zaměřit na potřeby tuzemského trhu a využít vyšší kupní síly Čechů k rozvoji nových produktů a služeb.“

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

Ekonomka Komerční banky Monika Junicke připomněla trend, který lze pozorovat od začátku roku: dynamika importů převažuje nad exporty.

„Vše nasvědčuje tomu, že to bude právě obchod se zahraničím, který srazí letošní dynamiku hrubého domácího produktu dolů. Důvodem rozhodně není to, že by domácí výrobci měli nouzi o zahraniční objednávky, právě naopak. Statistika průmyslu ukázala na solidní růst poptávky zvenčí. Bilanci tak ovlivňuje především růst dovozů z důvodu vyšších investic,“ dodala.

I vzhledem k očekávanému posilování koruny, zdražování ropy na světových trzích a nedostatku pracovníků na trhu práce nelze podle Asociace exportérů očekávat, že by export letos mohl překonat loňské rekordy. „V letních měsících může exportérům pomoci ještě slabší koruna, která se ale po dalším zvýšení úrokových sazeb ČNB v srpnu pravděpodobně vydá na posilující trajektorii,“ řekl ČTK místopředsedu asociace Otto Daněk.

Video Studio ČT24
video

Jak si vedou čeští exportéři

Ekonom Jáč: Klíčové bude Německo

Hlavní ekonom Radomír Jáč z Generali Investments CEE k výsledkům uvedl, že pro růst exportů z české ekonomiky ve zbytku letošního roku bude klíčové, jak se bude vyvíjet klima v mezinárodním obchodě a jak si v tomto kontextu povede Německo.

V pondělí zveřejněná data o německých průmyslových objednávkách za letošní červen podle něj potvrdila tendenci k poklesu nových objednávek v německém zpracovatelském průmyslu. Naopak v úterý zveřejněná data o německé průmyslové výrobě a zejména pak o exportech pak naznačují lepší trend.

„Nicméně růst německých exportů se neudrží, pokud pod hrozbou bujení globálního protekcionismu budou i nadále klesat exportní objednávky,“ podotkl Jáč.

Vývoz do Německa činil loni téměř třicet tři procent celkového českého exportu.