Komerční bance klesl v pololetí zisk o 12 procent. Přesto čeká na konci roku stejná čísla jako loni

Čistý zisk Komerční banky v 1. pololetí meziročně klesl o 12,4 procenta na 6,9 miliardy korun. Bez započtení jednorázových položek, jako byl například loňský prodej budovy centrály, byl čistý zisk nižší o 1,2 procenta. Provozní výnosy společnosti se v prvních šesti měsících roku snížily o 1,5 procenta na 15,4 miliardy Kč.

Komerční banka
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Úvěry klientům vzrostly o 4,2 procenta na 624,8 miliardy Kč. Z toho úvěry na bydlení byly vyšší o 5,9 procenta a spotřebitelské úvěry o 5,8 procenta.

Podnikatelské úvěry rostly o 3,4 procenta. Čisté úrokové výnosy, které tvoří největší část celkových výnosů, se proti stejnému období loňského roku zvýšily o 3,7 procenta na 10,8 miliardy korun.

„Výsledky první poloviny (roku – pozn. red.) byly podpořeny lepšími úrokovými výnosy a výborným výsledkem v oblasti nákladů rizika. Zvládli jsme navýšit objem úvěrů podnikatelským klientům, přestože tržní dynamika v tomto segmentu spíše zklamala,“ uvedl generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Za celý rok čeká banka výnosy stejné jako loni

Banka měla na konci června 1,666 milionu klientů, meziročně o 0,7 procenta více. Celkový objem vkladů ve Skupině KB se zvýšil o 4,6 procenta na 806,6 miliardy korun. Bankovní vklady občanů vzrostly o 9,7 procenta na 265,5 miliardy Kč.

„Čtvrtletní zisk Komerční banky překonal i nejvyšší odhady. Rovněž čisté úrokové příjmy za druhý kvartál pozitivně překvapily,“ komentoval výsledky analytik Cyrrusu Lukáš Kovanda. Bankám podle něj obecně svědčí růst úrokových sazeb. 

„Celkové vyznění výsledků Komerční banky je optimistické. Zatím se nenaplňují některé prognózy hovořící o zásadně ztížených podmínkách tuzemských bank při návratu do standardního režimu měnové politiky ČNB,“ dodal. Akcie banky na pražské burze po 11:00 nepatrně oslabily o 0,1 procenta na 941 Kč.

Společnost očekává, že provozní výnosy za celý rok 2018 by měly dosáhnout podobné úrovně jako loni. Růst čistého úrokového výnosu bude podpořen vyšším objemem úvěrů a vkladů a také rostoucími úrokovými sazbami. Omezí ho ale konkurenční tlak na úvěrové marže.

„Management očekává, že provoz KB vytvoří v roce 2018 dostatečný zisk na pokrytí kapitálových potřeb vyplývajících z růstu objemu aktiv a také na výplatu 65 procent  konsolidovaného zisku v dividendách,“ uvedla banka. Na pražské burze ve středu akcie KB oslabily o jedno procento na hranici 940 Kč.

Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Ta zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o devět procent na 1,16 miliardy eur (téměř 30 miliard Kč). Celkové příjmy společnosti vzrostly o 24 procent na 6,45 miliardy eur.