Výběr DPH stoupl v pololetí meziročně o 8 procent. U firemních daní se ale vybralo méně

Finanční úřady vybraly v prvním pololetí na dani z přidané hodnoty (DPH) zhruba 194,5 miliardy korun. Jedná se tak o meziroční růst o osm procent. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 93,2 miliardy korun, mírně méně než loni. Celkově příjmy státu z daní bez pojistného na sociální zabezpečení stouply za první polovinu roku o šest procent – na 490,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat Finanční správy.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

DPH, daň z příjmu právnických osob i daň z příjmu fyzických osob patří mezi takzvané sdílené daně. Jejich výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob.

Nově od letoška obcím podíl u DPH stoupl z 21,4 procenta. Obce a města by tak mohly získat navíc celkem asi 8,5 miliardy korun ročně.

Státní rozpočet v prvním pololetí z DPH získal přes 130 miliard

Samotný státní rozpočet v prvním pololetí z DPH získal 131,5 miliardy korun, meziročně o pět procent více. Na firemních daních do státní pokladny putovalo 64,8 miliardy korun, což je meziročně o 1,1 procenta méně.

Ministerstvo financí k tomu uvedlo, že v červnu se již tradičně projevila nejen úhrada čtvrtletních a pololetních záloh na dani, ale také úhrada daně za rok 2017 u poplatníků, kteří mají povinný audit nebo jim daňové přiznání zpracovává a předkládá daňový poradce. „Část inkasa daně z podaných a zaplacených přiznání se tak projeví až v inkasu měsíce července,“ uvedl na počátku měsíce úřad.

Od loňského roku je účinný zákon o dani z hazardních her, který zavedl daň z hazardních her a daň z technických her. Ty nahradily odvody z loterií. Na dani z technických i hazardních her v pololetí stát zatím získal přes pět miliard korun.