Airbnb porušuje pravidla, tvrdí Evropská komise. Zákazníka má informovat o konečné ceně

Služba Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, podle Evropské komise v současnosti porušuje spotřebitelská pravidla EU. Komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová řekla, že společnost dostala do konce srpna čas na návrh potřebných úprav; měla by například upravit způsob informování o cenách tak, aby zákazníci už při prvním vyhledávání viděli konečnou cenu, včetně všech poplatků.

Video Zprávy v 16
video

Evropská komise: Airbnb porušuje spotřebitelská pravidla Evropské unie

„Společně s úřady na ochranu spotřebitelů v členských zemích vyzýváme Airbnb, aby uvedla své postupy a podmínky do souladu se spotřebitelskými pravidly EU a při uvádění cen byla transparentní,“ řekla novinářům Jourová.

Některé poplatky podle ní nejsou na první pohled ve výsledcích vyhledávání zjevné a je třeba také složitě zjistit, zda si bydlení zájemce pronajímá od soukromé osoby či od profesionálního poskytovatele služeb. „To je důležité, protože v takových případech platí různá pravidla ochrany spotřebitele,“ vysvětlila komisařka.

Služba by podle ní neměla mít možnost zbavovat zákazníky jejich základních práv, která na základě evropských pravidel mají, například pokud by se v určitých případech soudili s tím, od koho si službu objednali.

Přimět inovativní firmy dodržovat pravidla 

Evropská komise se podle komisařky spíše snaží inovativní firmy jako je Airbnb „postrčit“ k tomu, aby pravidla dodržovaly. „Budeme reagovat vždy, když uvidíme diskriminaci, zneužívání dominantního postavení na trhu nebo chování, které se neslučuje s obchodní soutěží,“ upozornila Jourová.

Jourová dodala, že společně se spotřebitelskými úřady se zabývá i dalšími internetovými službami, včetně chování firmy Facebook ve vztahu k osobním údajům uživatelů. „Facebook musí zlepšit způsob, jakým vnímá své vztahy s uživateli a dalšími firmami,“ poznamenala komisařka.