Ruzyňské letiště zpřísní krátkodobé parkování a postaví nová místa pro dlouhodobé

4 minuty
Události: Změny v parkování na Letišti Václava Havla
Zdroj: ČT24

Pražské letiště se potýká s nedostatkem parkovacích míst. Od prvního července kvůli tomu zpřísní podmínky pro krátkodobé parkování a v parkovacích domech přidá další místa pro dlouhodobé stání. Změny souvisí s rychlým růstem počtu odbavených cestujících. Letiště Václava Havla teď celkem nabízí přes šest tisíc parkovacích míst.

Přímo před prvním terminálem ruzyňského letiště se dá parkovat zdarma jen prvních patnáct minut. Každá další čtvrthodina stojí sto korun.

Toto pravidlo se nezmění, letiště však omezí počet vjezdů. Zatímco v současnosti může jedno auto parkovat patnáct minut z každé hodiny, nově bude moci znovu přijet až další den.

To bude problém hlavně pro ty, kteří mají odvozy z letiště v popisu práce. Jsou to především lidé, které si najímají hotely, aby vyzvedli klienty. V některých případech dopadne zpřísnění přímo na řidiče. „Pokud máte auto na sebe, tak si to platíte sami,“ říká jeden z takových řidičů Kamo Michaljan.

Na parkovišti pro střednědobé stání se bude zdražovat. Od prvního července tam letiště zvedne ceny z 50 na 60 korun za hodinu. „Došlo k tomu zhruba po deseti letech. Zvýšení ceny odráží zvýšené náklady na údržbu infrastruktury,“ vysvětluje mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

Největší zájem je o dlouhodobé parkování, které stojí tisíc korun na týden. Když reportér ČT Jan Beránek zkoušel ve čtvrtek rezervovat místo na následující víkend, už nepochodil. Letiště proto v polovině července přidá dalších skoro 600 míst. „Nárůst počtu parkovacích míst by měl být zhruba jedenáctiprocentní a kopíruje zhruba předpokládaný nárůst počtu cestujících,“ říká Pacvoň.

Kapacitu pro nová místa uvolní hlavně zaměstnanci letiště. Ti se odstěhují ven na právě vznikající vlastní parkoviště.

Na pražském nebi houstne provoz

Letiště Václava Havla v Praze loni odbavilo přes patnáct milionů cestujících. To je meziroční nárůst o 17 procent. V posledních měsících tempo nárůstu zvolňuje. Letos v květnu přistálo nebo odletělo přes milion a čtyři sta tisíc lidí, což je osmiprocentní změna oproti květnu 2017.

Největší provoz je mezi Prahou a amsterdamskými ranvejemi, druhé z hlediska frekvence provozu s Prahou je pařížské a třetí moskevské letiště.

Nejrušnějším evropským letištěm je londýnské Heathrow se 78 miliony odbavených cestujících za rok. Na druhém místě je letiště Charlese de Gaulla v Paříži a těsně třetí je Schiphol v Amsterdamu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 1 hhodinou

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
včera v 09:09

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...