Obří letiště v Amsterdamu bylo bez proudu. 90minutový blackout ovlivnil lety po celé Evropě

Asi na 90 minut zablokovaly v neděli nad ránem nizozemské úřady dopravu na amsterdamské letiště Schiphol poté, co areál zasáhl rozsáhlý výpadek proudu. Dodávky elektřiny na jednom z nejrušnějších evropských letišť se už podařilo obnovit, potíže ale budou mít dopad na provoz po zbytek neděle a vedly ke zrušení dopoledních spojů s Prahou.

Letiště Schiphol poblíž Amsterdamu
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Silnice i železniční tratě vedoucí k letišti byly uzavřeny přibližně od páté do šesté hodiny ranní, napsala agentura Reuters. Výpadek bude mít podle mluvčího Schipholu Jacco Bartelse „vážné důsledky pro lety během dne“. Letiště už na Twitteru oznámilo, že omezuje počet příletů, řada odletů má zpoždění, nebo byly zrušeny. 

Mluvčí pražského Letiště Václava Havla Marika Janoušková ČTK řekla, že kvůli problémům na Schipholu byly zrušeny dva páry dopoledních letů mezi Prahou a Amsterdamem. Později upřesnila, že podle jejích informací byl provoz v Amsterdamu obnoven, a proto se rušení dalších spojů nečeká.

Schiphol je po londýnském Heathrow a pařížském Letišti Charlese de Gaulla třetím nejrušnějším letištěm v Evropě co do počtu odbavených pasažérů. V listopadu jej postihly technické potíže, kvůli nimž nabraly desítky letů zpoždění a další byly zrušeny. Mluvčí řízení letového provozu tehdy vyloučila, že by výpadek způsobil kybernetický útok.

Příčiny nedělních problémů už vyšetřuje společnost Tennet, která spravuje nizozemské rozvodné sítě elektřiny.