Finanční instituce budou muset být sdílnější. Mlčenlivost advokátů však prolomena nebyla

Banky, platební společnosti nebo spořitelní a úvěrová družstva budou muset poskytovat finanční správě údaje podle zákona proti praní špinavých peněz, které budou sloužit tuzemské i mezinárodní správě daní. Příslušnou novelu daňového řádu, která to zavádí, v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Velkou pozornost k novele už během schvalování přitáhly návrhy Pirátů, které prolamovaly mlčenlivost advokátů a dalších profesí, strana s nimi ale neuspěla.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Novela zavádí na základě evropské směrnice DAC 5 povinnost bank, poskytovatelů platebních služeb nebo advokátů a poradců poskytovat daňové správě údaje vyplývající ze zákona o boji proti praní špinavých peněz.

Jsou to informace, které už nyní musí poskytovat Finančnímu analytickému úřadu. Informace mají podle směrnice sloužit k mezinárodní spolupráci při správě daní. Ministerstvo financí šlo ale při přípravě nad rámec směrnice a navrhlo, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Již ve sněmovně to vyvolalo značnou kritiku pravicových stran.

Video 90’ ČT24 - Boj o prolomení advokátní mlčenlivosti
video

Devadesátka ČT24: Prolomení mlčenlivosti advokátů?

Senát v dubnu předlohu zamítl. Odpůrci novely z řad senátorů přitom poukazovali na to, že jde nad rámec evropské směrnice, a mluvili také o nabourání práva na soukromí a o nebezpečí zneužívání informací. Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) s jejich argumenty nesouhlasila. Sněmovna však minulý týden senátní veto přehlasovala.

Banky nemusí informovat o telefonech a IP adresách

Sněmovna z návrhu vládní novely vyřadila už dřív povinnost bank podávat informace o tom, z jakého telefonního čísla nebo IP adresy se klient připojuje k bankovním službám. Nové povinnosti se nemají vztahovat na dobu před účinností zákona. Generální finanční ředitelství bude o informace žádat prostřednictvím příslušné profesní komory. Finanční správa bude moci údaje získávat pouze v rozsahu nezbytném pro správu daní.

Novela už při projednávání ve sněmovně vzbudila pozornost kvůli návrhu Pirátů, kteří požadovali, aby také notáři, advokáti či třeba daňoví poradci museli poskytovat zmíněné údaje i pro tuzemskou správu daní. Sporný návrh Pirátů poslanci v závěrečném hlasování zamítli. Kritizovala ho nejen pravice, která varovala, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud, ale také profesní komory.

Nakonec však advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři budou muset poskytovat údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní.