Životní úroveň Česka se bude dál přibližovat k západní Evropě. Ministerstvo financí čeká rychlý růst

Výkonnost české ekonomiky se bude letos i v příštím roce dál přibližovat úrovni zemí eurozóny. Hrubý domácí produkt přepočtený na obyvatele letos podle prognózy ministerstva financí stoupne z loňských 84 procent na 85 procent eurozóny a v následujím roce na 87 procent. Česko tak má za dva roky „dýchat na záda“ Španělsku.

„Díky pokračujícímu hospodářskému růstu by se relativní ekonomická úroveň ČR měla postupně zvýšit na 87 procent průměru 19 zemí eurozóny v roce 2019,“ uvedlo ministerstvo. Zároveň upozornilo, že v roce 2016 se ukazatel ve většině sledovaných zemí zvýšil.

Mírný pokles absolutní i relativní úrovně ovšem zaznamenalo Řecko a relativní úrovně Maďarsko.

Cenová hladina v České republice loni podle odhadů ministerstva stoupla na 66 procent průměru eurozóny z 64 procent v roce 2016.

„Očekáváme, že se komparativní cenová hladina HDP postupně zvýší až na úroveň 70 procent průměru devatenácti zemí eurozóny v roce 2019. Tento nárůst by však neměl ohrozit konkurenceschopnost české ekonomiky,“ uvedl úřad.

Ministerstvo v dubnové predikci uvedlo, že příznivý vývoj  v zemích hlavních obchodních partnerů i pozitivní situace uvnitř české ekonomiky vytvářejí podmínky pro další pokračování ekonomické konjunktury v České republice.

Za hlavní bariéru pro vyšší růst považuje situace na trhu práce, která podle něho vykazuje symptomy přehřívání.