Životní úroveň Česka se bude dál přibližovat k západní Evropě. Ministerstvo financí čeká rychlý růst

Výkonnost české ekonomiky se bude letos i v příštím roce dál přibližovat úrovni zemí eurozóny. Hrubý domácí produkt přepočtený na obyvatele letos podle prognózy ministerstva financí stoupne z loňských 84 procent na 85 procent eurozóny a v následujím roce na 87 procent. Česko tak má za dva roky „dýchat na záda“ Španělsku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

„Díky pokračujícímu hospodářskému růstu by se relativní ekonomická úroveň ČR měla postupně zvýšit na 87 procent průměru 19 zemí eurozóny v roce 2019,“ uvedlo ministerstvo. Zároveň upozornilo, že v roce 2016 se ukazatel ve většině sledovaných zemí zvýšil.

Mírný pokles absolutní i relativní úrovně ovšem zaznamenalo Řecko a relativní úrovně Maďarsko.

Cenová hladina v České republice loni podle odhadů ministerstva stoupla na 66 procent průměru eurozóny z 64 procent v roce 2016.

„Očekáváme, že se komparativní cenová hladina HDP postupně zvýší až na úroveň 70 procent průměru devatenácti zemí eurozóny v roce 2019. Tento nárůst by však neměl ohrozit konkurenceschopnost české ekonomiky,“ uvedl úřad.

Ministerstvo v dubnové predikci uvedlo, že příznivý vývoj  v zemích hlavních obchodních partnerů i pozitivní situace uvnitř české ekonomiky vytvářejí podmínky pro další pokračování ekonomické konjunktury v České republice.

Za hlavní bariéru pro vyšší růst považuje situace na trhu práce, která podle něho vykazuje symptomy přehřívání.