„Dosavadní krátké zprávy naznačují, že zatím neexistují konkrétní kroky, které by bylo možné podniknout ke zmírnění obchodního napětí. V tomto ohledu jednání (mezi Čínou a USA) nezmírňuje obavu ohledně růstu regionu,“ komentoval výsledky stratég Commonwealth Bank of Australia Andy Ji. Hlavní konzultant společnosti Agriculture Consultancy Shanghai Li Čchiang však označil zprávy v zásadě za vítězství, protože je to lepší než obchodní válka.
Americký ministr financí Steven Mnuchin novinářům po setkání řekl, že jednání s čínskými zástupci bylo velmi dobré. Více se však nechtěl k situaci vyjadřovat.
Trump hrozí, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA
List The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na dokumenty vydané před jednáním uvedl, že americká delegace žádala Čínu, aby snížila obchodní přebytek se Spojenými státy do roku 2020 o 200 miliard USD a snížila cla na všechny produkty na úroveň, která nebude překračovat výši cel uvalených Spojenými státy. Delegace také požádala Čínu, aby zastavila subvence pro vyspělou technologii. Podle WSJ čínští představitelé považují návrh za nepoctivý.
Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje také uvedla, že Čína požádala Spojené státy, aby pozměnily rozhodnutí ohledně čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE. Washington zakázal v dubnu americkým podnikům prodávat software a součástky ZTE. Zákaz patrně souvisí s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu. Washington sice tvrdí, že zákaz nesouvisí s širší obchodní politikou, v Číně ale panuje přesvědčení, že kroky proti ZTE jsou součástí širšího obchodního sporu mezi oběma zeměmi.
Trump již dříve žádal Čínu, aby snížila přebytek obchodu s USA ze současných 375 miliard USD o 100 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.