České hospodářství poroste letos ještě více, než se čekalo, odhadují banky

Ještě vyšší růst, než tvrdily lednové odhady, přisuzuje Česku pro letošní rok Česká bankovní asociace (ČBA). Ta v aktualizované prognóze ve středu zlepšila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky na 3,6 procenta z lednových 3,3 procenta. Za růstem bude spotřeba domácností, investice i export. Dobře si vedou i veřejné rozpočty, jejich hodnocení zvýšila agentura Moody's ze stabilního na pozitivní. V příštím roce by však česká ekonomika, která vykazuje přehřátí, měla začít zpomalovat.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků devíti tuzemských bank.

Příští rok by podle asociace měla česká ekonomika růst o 2,8 procenta, předchozí prognóza počítala s 2,9 procenta. „Výhled zůstává v zásadě příznivý, ale nelze přehlédnout rizika, která jsou s prognózou spojena a která momentálně spatřujeme v dalším vývoji světového hospodářského cyklu a v jeho možném dopadu na velmi otevřenou českou ekonomiku,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Video Studio ČT24
video

Agentura Moody's zlepšíla rating městům i krajům

Daří se i rozpočtům měst a krajů

Dobře si vedou i veřejné rozpočty. Mezinárodní agentura Moody's zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti sedmi českých měst a dvou krajů ze stabilního na pozitivní. Důvodem jsou dobré provozní výsledky a klesající zadlužení.

„Znamená to, že dané město, daný kraj hospodaří se svými prostředky efektivně, že se je snaží využívat opravdu ve prospěch obecně prospěšných záležitostí,“ vysvětlil ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Agentura Moody's se k těmto krokům rozhodla přistoupit potom, co minulý týden stejným způsobem zlepšila výhled úvěrového ratingu České republiky. Vyšší hodnocení se týká devíti měst a krajů. Kromě metropolí jako Praha, Brno nebo Ostrava jsou podle agentury důvěryhodné i Klatovy, Liberec, Česká Lípa nebo Třebíč. Dobře hospodaří také Ústecký a Liberecký kraj.

Města a kraje se zlepšeným ratingem
Zdroj: Moody's
Autor: ČT24

„Je to dáno také opatřeními ze strany ministerstva financí, která limitují kapacitu obcí a krajů se zadlužovat. A je to odměna za to, že české municipality jsou velmi dobře rozpočtově a fiskálně nastavené,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Nejsou lidi, firmy čelí tlakům na mzdy

Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka ekonomika vykazuje přehřátí. „Týká se to především trhu práce, kde je potenciál volných pracovních sil prakticky vyčerpán. Znamená to, že situace na trhu práce bude nadále vyvolávat mzdové inflační tlaky,“ uvedl. Hospodaření veřejných rozpočtů zůstane podle Gapka stabilizujícím prvkem ekonomiky a Česko by v tomto ohledu mělo zůstat premiantem Evropy.

Česká bankovní asociace počítá s tím, že Česká národní banka letos v závěru roku přistoupí ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb. Naposledy tak centrální banka učinila letos v únoru.

Příští rok by měl ekonomický růst pode odhadů ČBA zpomalit. Celkově však podle Horské zůstane ekonomický výkon na úrovni, která zajistí pokračující přibližování ekonomické úrovně Česka k zemím eurozóny.

Video České ekonomice se letos povede ještě lépe, než banky odhadovaly
video

České ekonomice se letos povede ještě lépe, než banky odhadovaly

Zdroj: ČT24

Inflace by měla v zásadě zůstat stabilní, když asociace očekává zdražení energií, které bude kompenzováno vývojem cen potravin.

Průměrná míra inflace by tak letos měla být 1,9 procenta a příští rok mírně stoupnout na 2,1 procenta. Centrální banka by měla příští rok podle odhadů přistoupit k dvojímu zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.

Ministerstvo financí v prognóze z tohoto měsíce zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v příštím roce, a to na 3,3 procenta. Česká národní banka v únorové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní na počátku května.