Kdo šetří, má za tři, věří 73 procent Čechů. Měsíčně si dávají bokem v průměru pět tisíc

Povědomí Čechů o tom, jak správně hospodařit s penězi, se dlouhodobě nezlepšuje. Oproti předchozím letům si však začali více odkládat stranou, finanční rezervu si tvoří téměř tři čtvrtiny z nich. A zatímco většina lidí popisuje jako ideální důchod s úsporou více než milion korun, realita je úplně jiná – více než třetina zatím nemá našetřeno nic.

Průměrný výsledek – tak dopadli obyvatelé Česka na indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA). Finanční rezervu si sice oproti předchozím letům tvoří téměř tři čtvrtiny z nich, nicméně třetina lidí stejně neví, jak dlouho by s ní v případě ztráty příjmu vydržela.

A padesát procent lidí netuší, kolik by měli mít naspořeno na důchod. Pokud úspory mají, pak jejich výše nepřesahuje tři sta tisíc korun.

Více jak čtvrtina Čechů nemá finanční rezervu
Zdroj: Česká bankovní asociace

Mladí a naivní

Finanční znalosti Čechů se tak dlouhodobě nezlepšují – index finanční gramotnosti ČBA dosáhl v letošním roce 56 bodů ze 100, což znamená zvýšení pouze o 1 bod. Znalosti mladších skupin, tedy ve věku 18 až 29 let a 30 až 44 jsou navíc slabší, než je tomu u starší generace. Tou vůbec nejohroženější skupinou zůstávají pak lidé se základním vzděláním nebo s výučním listem.

Přesto, že výuka finanční gramotnosti na středních školách probíhá již od roku 2009 a do rámcových vzdělávacích programů pro základní školy byla zařazena od roku 2013, ve výsledcích se to zatím neodráží.

„Stále platí, že nejlepším učitelem je sám život, navíc těm úplně zásadním postojům a návykům se tak jako tak učíme ve své rodině. I v případě finančního vzdělávání může škola poskytnout jen omezený, byť samozřejmě velmi cenný základ, a je jen na nás, zda ho budeme později ve svém rozhodování využívat,“ upozorňuje gestorka pro finanční vzdělávání ČBA Helena Brychová. 

Dlouhodobě činí lidem největší problémy praktické otázky. Například výhodnost úrokové sazby počítané ročně (p.a.), oproti sazbě počítané měsíčně (p.m.), správně ji dokáže zodpovědět pouze třetina (36 %) dotázaných. Asociace upozorňuje, že přitom tuto znalost zrovna využijeme nejen v případě, že si bereme úvěr, ale i pokud chceme vědět, jak výhodně spoříme. 

A více než polovina dotázaných (56 %) například také neví, že jejich vklady u takzvaných peer-to-peer poskytovatelů půjček nejsou nijak pojištěny.

„Peer-to-peer půjčky jsou módní, ale bezpečnost takových vkladů nelze porovnávat s bankami, u nichž jsou vklady na běžném účtu pojištěny do výše sto tisíc euro, respektive odpovídající částka v českých korunách. Finanční prostředky vložené do systému peer-to-peer půjček však nejsou vkladem, nýbrž investicí,“ říká Brychová.

Češi si průměrně odkládají pět tisíc měsíčně

Z každoročního průzkumu ČBA na druhou stranu vyplynulo, že podíl lidí, kteří si tvoří finanční rezervy, se oproti roku 2017 zvýšil o 13 procent na celkových 73 procent. Měsíčně si za tímto účelem Češi v průměru odkládají necelých pět tisíc korun.

Podle odborníků to zřejmě souvisí také s vyššími platy, z nichž jsou lidé schopni si v době prosperující ekonomiky lépe našetřit. „Celkově více si stranou odkládají lidé s vysokoškolským vzděláním,“ říká ředitelka průzkumu z agentury SC&C Jana Hamanová.

Avšak navzdory tomu, že stoupá počet těch, kteří si finanční rezervy tvoří, třetina jich víceméně netuší, jak dlouho by s těmito prostředky a dalším finančním majetkem vydržela, pokud by přišla o příjem. Češi jsou toho názoru, že by jejich rychlá rezerva měla dosahovat cca 110 tisíc korun.

„Doporučujeme odvozovat výši finanční rezervy od výše našich, tedy osobních, či rodinných měsíčních výdajů. Stranou bychom měli mít po ruce alespoň takovou částku, abychom bez příjmu vydrželi v klidu dál žít šest měsíců,“ radí Brychová. Tomuto ideálu se však blíží pouze 15 procent lidí, 28 procent by vydrželo od jednoho do tří měsíců.

obrázek
Zdroj: ČT24

Češi vědí, kolik chtějí mít naspořeno na důchod, ale nespoří

Češi by chtěli mít naspořeno v průměru asi 1,5 milionu korun. Realita je ovšem taková, jak ukázal průzkum, že v podstatě čtyři lidé z deseti (39 procent) nemají naspořeno vůbec nic. Bohužel to platí i o generaci, která je těsně před důchodem, anebo se tomuto věku blíží.

 „Určit jednoznačnou výši, která by platila pro každého, není možné. Měli bychom ale mít určitou představu o tom, jak dlouhá doba nás může čekat a jaké bychom mohli mít ve stáří výdaje. Musíme počítat s tím, že důchod poskytovaný státem pokryje jen to nejnutnější, na vše ostatní si musíme naspořit sami,“ dodává Brychová. 

Více jak třetina Čechů nemá nic naspořeno na důchod
Zdroj: Česká bankovní asociace

Podle Brychtové je tak stále nutné prohlubovat i motivaci, proč se vzdělávání v oblasti financí věnovat v každém věku. A pokládat nejen otázky, ale nabízet i netradiční možnosti.

I z toho důvodu se ČBA opakovaně podílí na tvorbě seriálu Bankovkovi. Jde o sitcom určený pro děti ve věku od 8 do 12 let, který však může pobavit a osvěžit znalosti celé rodiny, jehož druhou řadu natáčí Česká televize.

„Úspěch loňské první řady nás přesvědčil o tom, že pokud se věci dělají s nadšením a podávají s humorem, může se i finanční gramotnost stát televizní hvězdou,“ říká s nadsázkou Brychová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 23 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...