O českou část dodavatele plynu Innogy má zájem australský fond Macquarie

Australská investiční společnost Macquarie má zájem o převzetí aktivit německé energetické firmy Innogy v České republice. Informoval o tom list Handelsblatt s odvoláním na informace z finančních kruhů. Innogy oznámila, že vyhověla žádosti zájemce o zpřístupnění vybraných informací, ale nezveřejnila, o jakého zájemce jde.

Podle zdrojů agentury Reuters má firma Macquarie zájem o aktivity společnosti Innogy v hodnotě několika miliard eur. Tento zájem by mohl narušit dohodu o rozdělení Innogy, kterou minulý měsíc uzavřela mateřská firma RWE s konkurentem E.ON. Ten má v rámci dohody získat aktivity Innogy v oblasti energetických sítí, zatímco RWE má mít pod kontrolou aktivity Innogy i E.ON v oblasti obnovitelných zdrojů energie.  

Skupina Innogy zajišťuje v Česku dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Skupina v tuzemsku zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Macquarie již vlastní 49 procent firmy Innogy Grid Holding, která v Česku provozuje plynárenskou síť.

  • Australská finanční skupina Macquarie drží také 31procentní podíl ve skupině EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních větví Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.

Skupina Macquarie sídlí v Sydney a působí v oblasti investičního bankovnictví, správy majetku a dalších finančních služeb. Firma podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 14 tisíc lidí ve zhruba třech desítkách zemí. Na konci loňského září spravovala majetek v hodnotě přes 370 miliard dolarů (7,6 bilionu korun).

V počátku je i jednání o možném prodeji obnovitelných zdrojů

Innogy také uvedla, že kromě zájmu o aktivity v České republice se objevil rovněž zájem o některé činnosti v oblasti obnovitelných zdrojů, infrastruktury a maloobchodu. Jednání jsou teprve v počáteční fázi a zatím nelze říci, zda a za jakých podmínek budou nabídky na jednotlivé aktivity předloženy.

Innogy v České republice provozuje asi 65 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a patří mezi největší tuzemské prodejce stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Podíl Innogy, která se dříve jmenovala RWE, na distribuci plynu v České republice činí zhruba 86 procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 9 hhodinami

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025

Vláda chce navýšit rozpočet resortu obrany na rekordní částku

Vláda chce příští rok navýšit rozpočet ministerstva obrany na rekordních více než 187 miliard korun, zjistila ČT. Resort má tedy oproti letošku dostat 33 miliard navíc. Právě výrazný růst těchto výdajů považuje kabinet za jednu z priorit pro sestavování příštího rozpočtu. Lídři vládních stran už teď přiznávají, že kvůli rekordním výdajům na obranu může skončit snižování deficitu.
24. 3. 2025

Česko se od ruské ropy možná odstřihne dřív, než plánovalo

Do Česka už od 4. března neproudí ropovodem Družba surovina z Ruska. Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN) řekl ČT, že by se společnost Orlen, která v tuzemsku vlastní rafinerie, už neměla k odběru ruské ropy vrátit. Rozhodnutí je ale na polské firmě. Odstřižení od ruské ropy mělo podle vlády původně nastat v polovině roku – aktuální dění to může uspíšit. Více suroviny by se tak mělo do Česka dostávat přes evropský ropovod TAL.
23. 3. 2025

Internetové bankovnictví využívá stále více lidí

Obsluha bankovních účtů přes internet se stále rozšiřuje, počet uživatelů se blíží sedmi milionům. Za poslední dekádu se číslo téměř zdvojnásobilo. Česko tak v rámci Evropské unie patří dle údajů statistického úřadu do první desítky. Některé finanční domy zároveň sledují menší návštěvnost poboček, které nahrazují konzultacemi na dálku.
23. 3. 2025
Načítání...