Voda pro výrobu umělého sněhu nezdraží. Ministerstvo odmítlo vodohospodáře, spotřeba je prý mizivá

Ze sjezdovek na horách začíná právě v těchto dnech odtávat umělý sníh. Ten vyrobený v příští sezoně už mohl vyjít vlekaře výrazně dráž. Někteří ekologové a odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského totiž navrhovali kvůli ochraně přírody v připravované novele zákona zpoplatnit vodu na jeho výrobu. Ministerstvo zemědělství však ve středu České televizi sdělilo, že kvůli zanedbatelnému odběru povrchové vody ze strany skiareálů platbu nakonec zavádět nebude.

Video Události
video

Události: Voda, umělý sníh a poplatky

Vodohospodáři se domnívají, že by stále výkonnější zasněžovací stroje mohly v budoucnu ublížit vodním živočichům. 

„Může způsobit pokles průtoku pod tzv. minimální zůstatkový průtok,“ uvedl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského, jehož zřizovatelem je ministerstvo životního prostředí. Výzkum, který to má potvrdit či vyvrátit, zatím probíhá v Krkonoších. Rozšířit se má ale i na další hory.  

Od zpoplatnění vody odebírané pro výrobu umělého sněhu si vodohospodáři slibovali lepší regulaci i ochranu přírody.

U ministerstva zemědělství však vodohospodáři podporu nenašli. Důvodem je prý malé množství odebírané vody.

V roce 2016 vlekaři v Česku odebrali zhruba tři miliony kubíků vody na zasněžování. To je méně než půl procenta celkového odběru povrchových vod v Česku, uvedlo ministerstvo zemědělství. 

Na dotaz ČT sdělilo, že o zpoplatnění odběrů povrchové vody pro výrobu sněhu neuvažovalo. Zároveň dodalo, že vzhledem k zanedbatelnému množství vody odebrané pro tyto účely oproti celkovým odběrům platbu za odběry pro zasněžování zavádět nebude.  

Vodohospodáři by v připravované novele chtěli například také zpřesnit způsob měření odebrané vody při zasněžování.  Změny v zákoně mají poslanci projednávat na podzim.

Přísady ve sněhu ještě nikdo neprokázal

Například v nádržích Krušnohorského skiareálu Plešivec jsou zásoby 15 000 kubíků vody. Během sezony tady smí podle povolení úřadů vyrobit sníh jen ze 41 000 kubíků, aby neohrozili živočichy v okolních potocích.

Umělý sníh má trochu jiné složení než přírodní a bude se rozpouštět déle. Že by byl však znečištěný, zatím nikdo neprokázal. V budoucnu ale i to chtějí vodohospodáři prověřit. 

„V celé České republice nikdo nepoužívá žádné přísady do technického sněhu,“ uzavřel jednatel Skiareálu Klínovec Martin Píša.