Pleny mohou zlevnit. Brusel navrhuje radikální změnu v pravidlech pro DPH

Dětské pleny by v Česku mohly zlevnit. Evropská unie už nebude bránit tomu, aby u nich Praha snížila daň. Brusel totiž navrhuje radikální změnu v DPH. U většiny položek nově nechá rozhodnutí na jednotlivých státech. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) krok vítá a slibuje, že daň u plen opravdu sníží.

Video Události
video

Pleny mohou zlevnit. Brusel navrhuje radikální změnu v pravidlech pro DPH

Evropská unie kompletně mění systém přístupu k DPH. V praxi to dosud fungovalo tak, že Evropská unie jasně říkala, které zboží v České republice může mít nižší daň. Tedy existoval seznam toho, co smí být ve snížené sazbě, například potraviny, knihy nebo léky. Třeba dětské pleny na seznamu nebyly.

Odkazoval se na to premiér Andrej Babiš (ANO) ještě jako ministr financí na začátku roku 2016. „My bychom určitě chtěli snížit DPH na pleny, bohužel bychom asi porušili směrnici Evropské unie,“ řekl tehdy.

Nyní Evropská komise mění koncept a naopak říká, co musí být v základní sazbě DPH, tedy u kterých věcí musí být vyšší daň. To jsou například cigarety nebo alkohol. Dětské pleny tam nejsou a Česká republika se může rozhodnout, jak vysokou daň uvalí.

„Je to přesně to řešení, po kterém jsme volali, když jsme jednali o programovém prohlášení minulé vlády. Že jsme chtěli jít razantně dolů s DPH na dětské pleny, na sunar nebo na dětskou výživu,“ podotkla eurokomisařka Věra Jourová.

Schillerová: Umožní to větší flexibilitu

Už v úterý, nejen kvůli této změně, míří do Bruselu Alena Schillerová (za ANO) jako současná ministryně financí. Snížit daň u plen slibuje i nadále. „Návrh evropské komise vítám, protože v podstatě umožní členským státům být při stanovování sazeb DPH více flexibilní,“ přiblížila Schillerová.

Podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL a EPP) musí česká vláda spolupracovat na rychlém schválení nové evropské legislativy a následně začít připravovat nový zákon o DPH.

Zda pleny nakonec zlevní, tak už nebude záležet na EU, ale na české straně.