Hlavní problém ekonomiky je nedostatek lidí, stát by měl také masivně investovat, míní Babiš

Česká ekonomika si podle předsedy hnutí ANO a budoucího premiéra Andreje Babiše vede dobře, ale jejím aktuálním velkým problémem je nedostatek zaměstnanců. Uvedl to na setkání lídrů českého exportu. A k udržení ekonomického růstu by vláda mohla přispět třeba tím, že bude masivně investovat.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

„Náš největší problém je, že nejsou lidé na práci. Řada lidí pracuje na černo a řada lidí bere dávky, aby nemuseli pracovat. Naše firmy ztrácejí možnost výroby,“ uvedl Babiš. Pomoci by tak podle něj mohla detailní evidence neobsazených pracovních míst, propojení škol se zaměstnavateli nebo i zaměstnávání cizinců.

K udržení ekonomického růstu by pak podle Babiše mohla pomoci vláda tím, že bude masivně investovat. „Stát by měl masivně investovat. To je hlavní role státu, aby investoval a snížil byrokracii,“ řekl.

V otázce přijetí eura vidí pak Babiš více nevýhod než výhod. Mimo jiné zmínil ztrátu nezávislosti centrální banky nebo náklady související se vstupem do eurozóny. „Euro není náš problém. Náš problém je, že nejsou lidé, vzdělávání a především musíme skončit s daňovými pobídkami. Proč to dáváme firmám, které to nepotřebují?“ sdělil.

Babiše by měl ve středu jmenovat prezident Miloš Zeman předsedou vlády, jeho menšinovou vládu chce jmenovat o týden později.

Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,6 procenta ze zářijových 3,8 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 tisíc, nejméně za téměř 20 let. Zároveň přibylo volných míst oproti září o téměř čtyři tisíce na zhruba 210 tisíc.

Ještě výraznější byly meziroční změny. Loni v říjnu činila nezaměstnanost pět procent a volných míst bylo o 71 tisíc méně. Méně lidí bez práce než letos v říjnu bylo v České republice naposledy v prosinci roku 1997, a to asi 269 tisíc.