USA zadržely kvůli korupci šéfa čínské nadace CEFC. Podezírají ho z uplácení v Africe

Spojené státy kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadržely v New Yorku někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch'-pchinga, který nyní působí jako generální tajemník nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Informoval o tom portál listu South China Morning Post.

Výbor CEFC je označován za nadaci soukromého čínského konglomerátu CEFC China Energy, který ho také plně financuje. Tato korporace mimo jiné učinila značné investice v České republice a předseda představenstva firmy Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Spolu s Hoem byl zadržen i bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio.

Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Ho a Gadio nabídli čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatek dva miliony dolarů (43,4 milionu korun) výměnou za licence v ropném průmyslu. Dalších 500 tisíc dolarů, které měly usnadnit získání lukrativních zakázek v zemi, bylo posláno na účet, jehož majitelem je ugandský ministr zahraničí Sam Kutes.

Ho Čch'-pching měl rozdávat dárky a přísliby podílu na zisku

Ho také poskytoval ugandskému prezidentovi Yowerimu Museveniovi a ministrovi zahraničí Samu Kutesaovi dárky a přísliby budoucích výhod, mimo jiné i podílu na zisku. Kutesa roku 2015 působil jako předseda Valného shromáždění OSN. Jistá zpráva čínských médií z té doby zaznamenala společné vazby šéfa CEFC China Energy Jiea a Kutesu. Jie byl v oné zprávě označen jako zvláštní čestný poradce Valného shromáždění OSN.

Manhattanský žalobce Joon Kim v prohlášení naznačil, že Ho a Gadio mohli jednat ve své korupční aktivitě jménem jistého čínského energetického konglomerátu. Žádné jméno společnosti neuvedlo ani ministerstvo spravedlnosti. Podle South China Morning Post ale podrobnosti v podkladech pro newyorský soud ukazují právě na CEFC China Energy. „Jako nevládní a nezisková organizace není fond zapojen do žádných komerčních aktivit CEFC China Energy,“ uvedl podle Reuters v úterním prohlášení konglomerát s odkazem na fakt, že Ho stojí v čele výboru China Energy Fund Committee.

CEFC
Zdroj: Reuters

Korporace rovněž uvedla, že v Ugandě nemá žádné investice a že její aktivity v Čadu byly převzaty přes tchajwanskou státní společnost Chinese Petroleum Corporation. „Společnost bude tuto záležitost sledovat a podle vývoje podnikne potřebné kroky,“ dodala CEFC China Energy.

Reuters poznamenal, že CEFC China Energy je klíčovým partnerem v projektu novodobé Hedvábné stezky (One Belt, One Road), což je iniciativa čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Cílem je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou včetně rozsáhlé obnovy infrastruktury rozvojových zemí, přes něž jsou plánovány železniční i námořní trasy.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podrobnosti nezná

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v úterý v rámci pravidelné tiskové konference sdělil, že žádné podrobnosti k případu nezná. Dodal, že vláda neustále nabádá čínské společnosti, aby v rámci svých zahraničních aktivit působily vždy ve shodě s místními zákony a předpisy.

Ho před vstupem do CEFC zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě, kde byl od roku 2002 do července 2007 ministrem vnitra. Policie 68letého Hoa zadržela v New Yorku minulý týden v sobotu, o den dříve pak dopadla 61letého Gadioa. Oba již byli obviněni z porušování zákona proti zahraniční korupci a z praní špinavých peněz. Podle South China Morning Post jim v případě uznání viny hrozí až 20 let vězení. Hoův právní zástupce Ed Kim se k případu odmítl vyjádřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...