Pražská burza je nejsilnější za více než šest let. Posiluje i koruna

Pražská burza se dostala na nejsilnější úroveň za více než šest let. Index PX stoupl na 1067,71 bodu. Výše byl naposledy v srpnu roku 2011. K aktuálnímu výsledku přispěl hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ. Sílu vykazuje i česká měna, která vůči společné evropské měně zpevnila během úterý až k 25,55 koruny za euro, a byla tak nejsilnější od října 2013.

Burza již před týdnem dosáhla nejlepšího výsledku za téměř pět let, když index přesáhl 1065 bodů. Středeční růst burzu posunul ještě dále – na nejlepší úroveň od začátku srpna 2011, kdy Index PX činil 1092,4 bodu.

V zelených číslech nyní uzavírala obchodování polovina ze 14 hlavních emisí pražské burzy, včetně nejobchodovanějších akcií ČEZ. Cenné papíry energetické firmy si připsaly 0,35 procenta na 484,70 koruny. Z emisí s největšími objemy obchodů posílily také třeba akcie Moneta Money Bank, a to o 0,27 procenta na 75,50 koruny.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry výrobce lihovin Stock, které zdražily o 2,74 procenta na 75 korun. Naopak největší pokles postihl akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens, které zlevnily o 0,79 procenta na 857,60 koruny.

První listopadový den byl dobrý i pro evropské akcie, které vystoupaly na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky. Náladu na trhu zlepšily hospodářské výsledky firem, pomáhá ale také růst světových akcií na nové rekordy. Panevropský index STOXX 600 vzrostl o 0,39 procenta na 396,77 bodu, ale během dne vystoupil až o 0,7 procenta na 398,05 bodu, nejvýše od srpna 2015.

Koruna k euru sílí, čeká se na čtvrteční rozhodnutí ČNB

Zatímco vůči dolaru česká měna stagnovala, vůči euru posílila. Ke společné evropské měně koruna zpevnila oproti předchozímu závěru o devět haléřů na 25,57 koruny za euro. Během dne se dostala až na 25,55 koruny, a byla tak nejsilnější od října 2013. K dolaru měna zůstala beze změny na 22,02 koruny za dolar.

„Index nákupních manažerů v domácí ekonomice za říjen stoupl a překonal očekávání – to ráno pomohlo koruně pod 25,60 koruny za euro,“ podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Další posílení koruně může přinést očekávané čtvrteční zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu. Ekonomové přitom nevylučují, že ČNB navýší sazbu o půl procentního bodu, přičemž výraznější nárůst by podle analytiků vedl ke skokovému posílení české měny. „Bezprostřední reakce trhu může korunu posunout dle našeho názoru do oblasti 25,30 koruny za euro,“ uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Českou měnu může podle Vejmělka povzbudit i optimistické vyznění tiskové konference guvernéra ČNB po zvýšení sazby jen o čtvrt procentního bodu. Následovat by pak mohlo prolomení hranice 25,50 koruny za euro. „Pokud (ČNB) zvýší sazby jen o čtvrt procentního bodu, bude pohyb koruny jen malý. Zvýšení sazeb je už v kurzu započteno,“ doplnil hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.