Vejce z Čech mohou opět do Ruska. Země zrušila zákaz dovozu zavedený kvůli ptačí chřipce

Čeští producenti drůbeže a násadových vajec mohou obnovit vývoz do Ruska. Země zrušila v tomto týdnu zákaz dovozu, který od února zavedla kvůli výskytu ptačí chřipky v Česku, potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Rusko již embargo částečně omezilo na konci dubna.

Z devíti států, které omezily dovoz českých drůbežích výrobků, omezení zrušily ještě Hongkong a Izrael. Nadále platí například v Bělorusku, na Ukrajině či v Mexiku. Drůbežáři zrušení omezení vítají.

„Konec omezení ze strany Ruské federace je pozitivní zprávou. Již dříve na informaci o dobré nákazové situaci v České republice podobně zareagovaly i některé další země. Věříme, že v brzké době zruší omezení i zbývající státy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci letos na jaře vybito 98 tisíc ptáků. Veterináři však později upozornili, že s příchodem zimního období se může v Česku ptačí chřipka znovu vyskytnout, ohniska v Evropě stále jsou.

Vejce v Česku zdražují

Z drůbežích produktů se z Česka do zemí mimo EU podle veterinářů nejvíce vyváží násadová vejce (oplozená vejce – pozn. red.). Letos v pololetí jejich vývoz mírně klesl z loňských 51,7 milionu na 46 milionů.

„Povolení vývozu z celé republiky vítáme, protože v Evropě kvůli zákazu vývozu byl přetlak násadových vajec a snížilo to jejich cenu,“ řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Některé firmy, které dříve do regionu dovážely, se letos propadly do ztráty. Povolení dovozu podle ní nebude mít vliv na růst ceny konzumních vajec v ČR. Násadová vejce jsou určena k líhnutí kuřat.

Konzumní vejce na českých pultech letos zdražují. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle Dlouhé může cena vzrůst i na více než pět korun, zvlášť před Vánocemi. Na vině je podle ní nedostatek nosnic v Evropské unii, které byly kvůli aféře s insekticidem fipronilem odstavené nebo vybité.