Pro praktické lékaře EET zřejmě platit nebude, pro zubaře však ano

5 minut
Události ČT: Většina soukromých zdravotníků by se mohla vyhnout EET
Zdroj: ČT24

Elektronická evidence tržeb (EET) by se nemusela vztahovat na sociální ústavy a nemocnice a na většinu lékařských ambulancí. Předpokládá to návrh novely desítky senátorů v čele s Vladimírem Plačkem (ČSSD), který horní komora v úvodním kole podpořila. Předloha nyní zamíří k posouzení do senátního hospodářského výboru. Plénum by ji mohlo poslat do schvalovacího procesu na příští schůzi.

Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) by mohly povinné elektronické pokladny znamenat pro tisíce soukromých zdravotníků zbytečnou zátěž. „Z hlediska zdravotnictví je důležité, aby administrativa nebyla více zatěžující a pokud přínos nepřevýší náklady, které s tím ti lidé mají, tak je to návrh, o kterém by se mělo diskutovat,“ prohlásil.

Sdružení praktických lékařů i specialistů argumentují právě tím, že drtivou většinu jejich tržeb tvoří peníze od zdravotních pojišťoven. A připomínají, že příjmů v hotovosti, na které se má EET vztahovat, mají jen minimum. 

 „Myslíme si, že je nesmyslné, aby tyto tržby byly evidovány,“ řekl Plaček. Podle lidoveckého senátora Petra Šilara je to první krok k tomu, aby se s tím něco dělalo. „Zrušit to celé by bylo nejlepší, ale pokud to nebude možné, tak jsem pro úpravy,“ dodal senátor Jiří Oberfalzer (ODS).

O výraznější změně zákona teď začínají čím dál častěji mluvit i strany, které EET jinak podporují. „Zákon určitě potřebuje poněkud razantnější úpravu,“ přiblížil ministr financí Ivan Pilný (ANO).

  • Do elektronické evidence tržeb (EET) je zapojeno dosud zhruba 155 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali už přes 2,5 miliardy tržeb. EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od 1. března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Místopředseda komunistů Jiří Dolejš zase podotýká, že už ve stádiu přípravy systému říkali, že není dobře nastaven. Miroslav Kalousek (TOP 09) si pak všímá dopadů EET. „Přineslo to snížení obslužnosti na venkově,“ upozornil.

Evidenci se zřejmě nevyhnou zubaři

Kromě lékařů a nemocnic by měly mít podle senátorů výjimku z povinné evidence tržeb také soukromí provozovatelé sociální péče – třeba domovy důchodců. Ty státní a krajské už výjimku mají.

EET by měla být podle předlohy zachována pro ambulance v oborech klinická stomatologie, ortodoncie a dentální hygienista a pro zařízení poskytující služby reprodukční medicíny, stejně jako pro lékárny. Plaček podotkl, že zejména ve stomatologických odbornostech jsou platby od pacientů vyšší a lékárny už platby elektronicky evidují.

Pod předlohou jsou podepsáni kromě sociálních demokratů zástupci KDU-ČSL, ANO, KSČM a Severočechů. Pokud se s jejich předlohou ztotožní Senát, předlohu dostane na stůl sněmovna v povolebním složení. Autoři novely chtějí, aby o ní poslanci rozhodli zrychleně už v prvním čtení. Novela by měla být účinná od února příštího roku. Podle zpravodaje Pavla Štohla (za ČSSD) je ale otázkou, zda se stihne schválit včas.

obrázek
Zdroj: ČT24

Do EET je aktuálně zapojeno zhruba 157 tisíc podnikatelů. Zákazníkům vydali 2,9 miliardy účtenek.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a zmíněných lékařů.

Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby.

Do Účtenkovky už došly údaje z více než milionu účtenek

Ministerstvo financí zároveň spustilo prvního října účtenkovou loterii k EET. Následující den v pondělí se do systému zaregistrovalo již 70 tisíc hráčů.

„Již po prvním týdnu jsme měli registrovaných více než čtvrt milionu hráčů, nyní přesáhl jejich počet 300 tisíc. Počet zaregistrovaných účtenek je daleko nad hranicí jednoho milionu,“ přiblížil mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Obchodníci v Česku v pracovních dnech zaregistrují do systému průměrně 13 až 15 milionů účtenek. Do loterie je tak zaevidováno přibližně půl procenta vydaných účtenek.

Úřad si od účtenkové loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek, a tím zvýšení efektivity EET. Úřad plánuje ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher.

Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

  • Na Slovensku bylo v podobné soutěži zaregistrováno maximálně pět procent evidovaných účtenek. V případě podobného zájmu v Česku a za předpokladu, že by soutěžící poslal jednu účtenku měsíčně, by tak pravděpodobnost na nejvyšší milionovou výhru byla zhruba 1:20 000 000. Například ve Sportce je pravděpodobnost výhry v prvním pořadí 1:7 000 000. V úvahu není ale brán Superjackpot se stamilionovými výhrami, kde je pravděpodobnost výhry ještě několikanásobně nižší.
  • Naděje na milionovou výhru tak v účtenkové loterii pro soutěžícího pochopitelně roste s tím, kolik účtenek zaregistruje. Pokud by poslal každý den jednu, tedy 30 měsíčně, šance na hlavní výhru se mu zvýší na 1:666 666.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 46 mminutami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 4 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 13 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 14 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 21 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025
Načítání...