Kvůli těžbě lithia se politici začali hádat. Komunisté chtějí mimořádnou schůzi

Slovní přestřelku mezi představiteli vládních stran ANO a ČSSD vyvolalo memorandum o porozumění o těžbě lithia, které v pondělí podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou firmou EMH. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to označil za krádež za bílého dne, podle představitelů ČSSD byl postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Ten s tím ale nesouhlasí. Komunisté chtějí k těžbě lithia ještě do voleb mimořádnou schůzi sněmovny, ANO její svolání podpoří.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Lithium, které se využívá při výrobě baterií, by měl podle Babiše těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma. Česká republika se v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl. Šéf ANO kvůli memorandu ostře kritizuje ČSSD. „Je naprosto skandální, co ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy,“ uvedl.

Podle volebního lídra ČSSD a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka si Babiš nezjistil fakta a ukazuje, že je typickým prototypem „politického plácala“. Povolení k průzkumu ložisek lithia v tuzemsku vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 pod vedením ministra za ODS a letos ho ministr z ANO Richard Brabec poměrně v tichosti prodloužil, řekl Zaorálek. Pokud Babiš hovoří o krádeži, podílel se tak na ní také Brabec, dodal. Na souhlas Brabcova resortu s průzkumem poukázal na Twitteru také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Brabec oponuje, že ministerstvo životního prostředí soukromé firmě povolení k průzkumu ložisek lithia prodloužit muselo ze zákona. „Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní. Ať už je to firma česká, nebo zahraniční,“ řekl ministr ČTK. Podle Brabce by jeho ministerstvo nemohlo licenci udělit jen tehdy, pokud by s tím nesouhlasilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které také mohlo dění kolem případné těžby lithia ovlivnit změnou surovinové politiky. Brabec také uvedl, že odmítl Havlíčkovu výzvu ke spolupodepsání memoranda.

„Je to úplný nesmysl. Ten, kdo vydává souhlas s průzkumem dobývacího prostoru, je ministerstvo životního prostředí,“ reagoval Havlíček. Představitelé ANO by si podle něj měli pročíst geologický a horní zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo memorandem souhlas investora s tím, aby do projektu mohl vstoupit stát, dodal Havlíček. Ve čtvrtek uvedl, že memorandum nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby. Také podle Zaorálka Havlíček při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy České republiky.

Komunisté usilují o mimořádnou schůzi poslanců

Ke svolání mimořádné schůze sněmovny je potřeba čtyřicet podpisů poslanců, komunisté jich mají 33. Podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika bude žádost o svolání schůze o těžbě lithia k dispozici k podpisu do pondělního odpoledne a dokument už podepsali i někteří poslanci ČSSD a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

ANO podle Babiše svolání schůze podpoří a bude se premiéra Sobotky i ministra Havlíčka ptát, jak je možné, že dokument byl podepsán bez veřejné i odborné diskuse a projednání ve sněmovně a na vládě. Zaorálkovi případné projednání v Poslanecké sněmovně nevadí. Uvítá každé fórum, kde bude moci Babišova tvrzení vyvrátit, řekl.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.