Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo obsah memoranda týkajícího se těžby lithia, které se využívá při výrobě baterií. Dokument podepsal v pondělí ministr Jiří Havlíček (ČSSD) s australskou European Metals Holdings (EMH) a ke zveřejnění v úterý vyzval prezident Miloš Zeman při své návštěvě Ústeckého kraje.
Ministerstvo zveřejnilo obsah smlouvy o těžbě lithia. Vyslyšelo přání prezidenta
Dvoustránkový text obsahuje tři okruhy dohody. Ve společném prohlášení je například závazek „maximalizovat možnosti“ dalšího zpracování lithia v České republice. Ve vztahu k Česku je deklarována také spolupráce s českými akademickými výzkumnými základnami na nejúplnějším zpracování těžené rudy. Třetí bod pak nevylučuje zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu European Metals Holdings Limited Cínovec.
„Není žádný důvod neinformovat veřejnost o všech skutečnostech, které s tímto tématem souvisejí,“ poznamenal ke zveřejnění mluvčí ministerstva František Kotrba. Podle něj není jediný důvod ke spekulacím, které se v souvislosti s tímto dokumentem objevily.
Prezident Zeman v úterý v Ústeckém kraji poznamenal, že by memorandum mělo být veřejné. „Nevidím důvod, proč by se ty údaje v něm obsažené neměly zveřejňovat. To přece není obchodní tajemství. A naopak by se obě zúčastněné strany mohly pochlubit, že se jim povedlo dosáhnout dohody,“ dodal Zeman.
V Česku jsou asi tři procenta světových zásob lithia
V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia – většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní EMH. Otevřít chce historický důl na cín.
S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.