Jablka a hrušky utrpěly mrazy. Výrazně nižší sklizeň zvyšuje ceny

Čeští pěstitelé čekají nejslabší sklizeň jablek za šest let. Úroda by měla být ve srovnání s loňským rokem menší o čtvrtinu. Dostala by se tak pod sto tisíc tun. Ještě větší propad vykazuje úroda hrušek, která má dosáhnout jenom 4281 tun, tedy o třetinu méně.

Video Události
video

Události ČT: Jablek bude letos podle českých pěstitelů o čtvrtinu méně než loni

Podle předsedy Ovocnářské unie Martina Ludvíka jsou hlavním důvodem nízké sklizně jarní mrazy. „Mrazy významně poškodily i peckoviny. Nízké sklizně byly u meruněk, broskví, třešní, višní i švestek,“ řekl Ludvík s tím, že někde se na propadu úrody zároveň podepsalo i
sucho.

Celkové ztráty na tržbách ovocnáři letos odhadli na půl miliardy korun. Největší finanční ztráty budou na jablkách, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem.

Zdražují i méně kvalitní jablka na mošty

Ceny tak rostou. Týká se to i méně kvalitních jablek určených třeba na výrobu moštů. Například Ovocné sady Bříství uvádí, že je poptávka tak velká, že se cena jablek k dalšímu zpracování dostala nad pět korun za kilogram. „Řekla bych, že je téměř stoprocentní nárůst ceny, opravdu ti odběratelé stojí o každý kilogram průmyslových jablek,“ uvedla majitelka Alice Žertová. Úrodu jablek tady budou mít letos asi o dvacet procent menší.

Podobně jsou na tom sadaři po celé republice a i v dalších evropských zemích. „Jablka, která letos moštujeme, jsou většinou jablka nakoupená ze sadu, která jsou na pohled krásná, ale bohužel naše ošklivá jablka, jak jim říkám, protože mají nějaké neduhy, se letos neurodila,“ podotknul majitel Tátova sadu Jan Abt.

Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Ideálně by v Tátově sadu potřebovali asi sto tun jablek, aby z nich vyrobili cidery a limonády. Letos se ale neurodilo ani zahrádkářům, kteří jim dřív své přebytky vozili. Aby ale nemuseli kvůli cenám jablek zdražovat, vyrobí letos cideru o něco méně a důležité bude, jaká bude úroda příští rok.

„Kvasíme a zrajeme další rok, než jdeme na trh, takže dokážeme překlenout období. Pokud nebude špatná příští sezóna, tak bychom měli dokázat udržet tu cenu i pro příští rok,“ doplnil Abt.

Vysoké ceny ovoce ale řeší i ve výrobě přesnídávek v Hamé. Ročně zpracují tisíce tun jablek. Otevřeli si i vlastní výkupní místo. „Letos vykupujeme za 3,20 koruny, loni to byla 1,80 koruny, čili to je téměř dvojnásobek,“ přiblížil mluvčí Petr Kopáček. Jestli budou muset své ceny kvůli dražším jablkům navýšit, ještě nevědí.

Sklizeň jablek i hrušek nyní pokračuje naplno, hotova by měla být do začátku listopadu. Konečnou bilanci sklizně u jednotlivých ovocných druhů budou mít ovocnáři k dispozici na začátku ledna příštího roku. Ovocnáři by jako kompenzaci za ztrátu tržeb mohli od státu podle návrhu ministerstva zemědělství dostat až 200 milionů korun. Mrazy poškodily ovoce i
loni, kdy se škody pohybovaly kolem 400 milionů korun.