Sněmovna dala souhlas s ratifikací hospodářské a obchodní dohody CETA mezi EU, jejími členskými státy a Kanadou. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. Má také pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Evropský parlament dohodu schválil v polovině února, Senát ji schválil v dubnu.
Obchodní dohoda s Kanadou prošla. Přežila hádky o másle, totalitě i drátěném plotě
Ve Sněmově dohodu kritizovali hlavně poslanci KSČM a přednášeli k ní rozsáhlé kritické projevy. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) naopak dohodu hájil. Podle něj je výsledek vyjednávání o dohodě pro Česko příznivý. Dohoda podpoří český export a otevírá českým firmám přístup k veřejným zakázkám na federální i obecní úrovni v Kanadě, argumentoval.
Pro dohodu nakonec hlasovalo 85 ze 132 přítomných poslanců. Proti ratifikaci byli hlavně komunisté. K nim se přidali dva sociální demokraté, čtyři poslanci klubu ANO a čtyři nezařazení poslanci.
CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst, což však podle unijních expertů vyvrací několik nezávislých studií.
Kvůli banánům není potřeba chodit 1. máje na Letnou a másla je dost. I o tom se debatovalo
V Česku debatu k dohodě CETA doprovázeli ve Sněmovně spory a pestré výměny názorů, kdy výhrady měli hlavně komunisté. Předseda KSČM Vojtěch Filip poukazoval mimo jiné na rizika pro ochranu spotřebitele, ovšem na jeho vystoupení reagoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který ho označil za předsedu strany, která ze země udělala kolonii Sovětského svazu.
Filipovi vadí dohoda CETA hlavně proto, že podle něho nedosahuje standardů pro ochranu spotřebitele, které v Česku platí od roku 1992. Česko podle šéfa komunistů uzavírá smlouvu, která je s těmito standardy v rozporu a která nenaplňuje žádný ze standardů, na který byli občané zvyklí. „Četli jste tu smlouvu? Je vám jasné, co v ní je?“ ptal se Filip poslanců. Dohodu nazval kšeftem, který ponižuje občany a odebírá jim právo na zdravé potraviny. „Mám zájem chránit občana České republiky před tím, aby nejedl jedovaté potraviny,“ prohlásil.
Na Filipa reagoval ministr financí Ivan Pilný (ANO), který řekl, že nemá smysl opakovat logické důvody, proč je tato smlouva výhodná pro české firmy, podnikatele i celou Českou republiku, protože ve Sněmovně je menšina, která tyto argumenty neposlouchá. Pilný uvedl, že kdyby nebyla poslanecká imunita, některé věci, které Filip řekl, by mohly zajímat orgány činné v trestním řízení.
- Předseda KSČM Vojtěch Filip:
- „Už mi to opravdu připadá, že se tady část lidí buď zbláznila, nebo se nechává platit ze zahraničí, aby zlikvidovala českou produkci, aby poškodila české občany, aby nás uvrhla do područí nějakého ekonomického zájmu někoho úplně jiného.“
- „Tady ten, promiňte mi, kšeft ponižuje občany České republiky, odebírá jim práva ochrany spotřebitele, odebírá jim právo na zdravé potraviny, které nebudou zpracovány z geneticky modifikovaných zemědělských plodin.“
- Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL):
- „Tak jsme si tady 13. září roku 2017 vyslechli klasickou protizápadní propagandu předsedy komunistické strany, která by mohla být naprosto dokonalým naplněním politického školení mužstva někdy před 35 lety.“
- „Víte, proč v zemích, jako je Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Andorra nebo Monako, nikdy nebylo možné vybudovat komunismus? Protože tak velký nepořádek se do tak malé země nevešel!“
- Stanislav Mackovík (KSČM) k Hermanovi:
- „Toto skutečně není sjezd sudetoněmeckého landsmanšaftu, kde by vám všichni tleskali a opěvovali vás. Vy jste jenom prokázal to, že tady hájíte cizí zájmy. Bohužel, tak to je. Možná by si to někteří voliči měli uvědomit, že skutečně vaše cesta nikam nevede.“
- Ministr financí Ivan Pilný (ANO) k Filipovi:
- „Závažné poplašné zprávy, které byly obsaženy v projevu mého předřečníka, určitě by mohly v tom okamžiku už zajímat některé orgány činné v trestním řízení“.
- „Nesmyslné argumenty, že se tady objeví tisíce pracovníků, kteří budou
vytlačovat Čechy v oblastech s nízkou nezaměstnaností, to je prostě blábol.“ - Marie Pěnčíková (KSČM):
- „My jsme tady asi momentálně jediní, s výjimkou pár kolegů, kteří ještě pořád pracují pro lidi této země. Vy se šroubujete, nevím kam.“
- Pavel Kováčik (KSČM):
- „Někdy až máme dojem, že jsme do toho globálního nebo alespoň celoevropského trhu přinesli pouze těch – a to se po nás možná požadovalo – deset milionů spotřebitelských krků a spotřebitelských kapes.“
- Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ke KSČM:
- „Konečně víme, co vám bude vadit. Vám by prostě vadilo, kdyby tady bylo levnější vepřové a hovězí maso, protože pochopitelně každá takováhle dohoda je ku prospěchu zejména konkurence a spotřebitele. Tedy víme, že komunisté chtějí mít co nejdražší vepřové a hovězí maso na českém trhu, a proto nechtějí dohodu s Kanadou.“
- Vojtěch Filip (KSČM):
- „Co tady vykládáte takové nesmysly, že to bude lacinější? To nám nevadí, že to bude lacinější, ale záleží nám na tom, aby tady občané České republiky měli práci.“
- Miroslav Kalousek (TOP 09):
- „Jak nebezpečné jsou vaše argumenty a váš odpor k tomu, aby se rozšiřoval společný trh. Víte, ti, kteří chtějí budovat totalitu a bojí se, protože totalitníci se vždycky bojí, tak ti staví zdi a obehnávají zemi dráty. Demokratické síly, které jsou sebevědomé a nebojí se, staví mosty.“
- Ivan Gabal (KDU-ČSL):
- „Máme pocit, že 27 nebo 26 parlamentů nedocenilo obchodní dopady na jejich ekonomiky? Nebo máme pocit, že se nás tady komunisté opět snaží vytlačit z toho elitního klubu, kam jsme se po tolika dekádách a tolika generacích zmarněných životů dostali?“
- „Je to klub, kterým střední délka života našich občanů expandovala o deset let, kde se pohybujeme na velmi slušné úrovni a kde nikdo nemusí chodit na Letnou na 1. máje, aby viděl banány.“
- Pavel Kováčik (KSČM):
- „My to tady nezdržujeme zbytečnými politickými půtkami, my se snažíme na té faktické rovině. K onomu obehranému o banánech, pane kolego Gabale: dneska zase občané stojí ve frontách na máslo.“
- Miroslav Kalousek (TOP 09):
- „Pan předseda Kováčik tady rozhorleně řekl, že zatímco za nich nebyly banány, dnes se zase stojí fronta na máslo. Nezbývá nic jiného, než učinit pokus. Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu – na mou duši – bez jakéhokoli čekání, byl jsem první na řadě, jsem bez problémů koupil máslo. Pane předsedo, až si budou zase soudružky stěžovat, že stáli frontu, ať přijmou dar od Kalouska – to jim bude jistě obzvlášť chutnat.“
- Vojtěch Filip (KSČM):
- „Jaký je rozdíl mezi Komunistickou stranou Číny a ODS. Rozdíl je v tom, že Komunistická strana Číny na rozdíl od ODS podporuje podnikání.“
- „Tak jestli chcete svobodný trh, tak se odstěhujte do Číny, dělejte to a bude to jasné.“
- Zbyněk Stanjura (ODS):
- „Myslím si, že tu jeho (Filipovu) myšlenku bychom měli rozvést. Pokud chcete svobodně podnikat, podnikejte v Číně. A já bych k tomu dodal – za to mě komunisté určitě pochválí, protože to je přesně v té jejich logice – a pokud chcete žít ve svobodné zemi, žijte v Severní Koreji. To je úplně stejné.“
- Bohuslav Chalupa (ANO):
- „Dvacet sedm let po sametové revoluci je naše postavení takové, jaké je, to znamená, že nás nikdo nebere vážně.“
Ministr Herman o Filipově projevu řekl, že poslanci vyslechli klasickou protizápadní propagandu předsedy komunistické strany, která mohla být naplněním politického školení mužstva před 35 lety. Filipovi vyčetl, že mluví o suverenitě Česka, a vyčetl mu takzvaný zvací dopis z roku 1968, který sloužil jako záminka pro tehdejší okupaci vojsky Varšavské smlouvy.
Na Hermana reagoval například předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Řekl mimo jiné, že komunisté nejsou ti, kteří dráždí hada bosou nohou kontakty se sudetskými Němci. „My jsme ti, kteří se snažíme sloužit lidu České republiky,“ prohlásil. Poslanec KSČM Stanislav Mackovík Hermanovi vzkázal, že toto není schůze sudetoněmeckého landsmanšaftu.
Rozprava se pak stočila například k otázce dostatku banánů nebo másla na pultech. Ivan Gabal (KDU-ČSL) poznamenal, že Česko se nyní pohybuje v klubu zemí na velmi slušné úrovni, kde „nikdo nemusí chodit na 1. máje na Letnou, aby viděl banány“. Komunisté na to reagovali argumenty, že nyní občané stojí fronty na drahé máslo.
Na to reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nezbylo než učinit pokus. Vyběhl jsem ven a v prvním kvelbu, na mou duši, bez jakéhokoli čekání, byl jsem první na řadě, jsem bez problémů koupil máslo. Pane předsedo (Kováčiku), prostřednictvím pana předsedajícího, až si budou zase soudružky stěžovat, že stály frontu, ať přijmou dar od Kalouska, to jim bude jistě obzvlášť chutnat,“ informoval od řečnického pultu a daroval Kováčikovi zakoupené máslo. Kováčik však poukázal na to, že chybí údaj o obsahu mléčného tuku, a máslo tak neodpovídá tuzemským požadavkům.
Někeré argumenty doktor Plzáka jsou podle ministra Pilného blábolem
Výhrady zazněly i od poslanců z klubu ANO. Poslanec Pavel Plzák v souvislosti se smlouvou varoval například před zřízením zvláštního investičního soudu, který bude řešit spory mezi firmami a státy. Podotkl, že firmy budou moci státy žalovat i za poškození oprávněných očekávání, ale závazky investorů by přes tento soud vymahatelné nebyly.
„Myslím, že toto je opravdu nebezpečné,“ řekl Plzák. Poslanec ANO poukazoval rovněž na to, že určité kategorie pracujících se budou moci pohybovat mezi EU a Kanadou bez toho, že by prošli obvyklým imigračním procesem. Stát by podle něho nemohl regulovat jejich příliv ani do oblastí s vysokou nezaměstnaností.
Podpořil ho jeho stranický kolega Bohuslav Chalupa, protože nikdo podle něho není schopen vysvětlit dopady smlouvy. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) kritiku odmítl a lékaři Plzákovi vzkázal, aby se držel svého kopyta. Některé jeho argumenty označil za „blábol“. „Bylo by dobře, aby se aspoň někteří poslanci, a to určitě platí na mého kolegu pana doktora Plzáka, platí: ševče, drž se svého kopyta,“ řekl Pilný.
Plzák se ale nedal a poděkoval „milému kolegovi, ministru financí, že mě vrátil zpátky na zem, že vlastně svůj mozek mohu používat pouze pro věci, které se týkají zdravotnictví“. Čekal prý objasnění svých otázek, ale bylo mu řečeno, že nic slyšet nepotřebuje a že tomu nerozumí.
Dohoda má začít fungovat provizorně již 21. září
Vláda v důvodové zprávě uvádí, že konečná podoba dohody odráží české priority v nejvyšší možné míře. Po uplynutí přechodných období se budou průmyslové položky vyvážet bezcelně, u zemědělských a potravinářských komodit odstraní Kanada až 94 procent cel.
Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že se na tomto datu dohodl s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Parlament již dříve schválil také druhou z dohod mezi EU a Kanadou, a to dohodu o strategickém partnerství. Tato dohoda upravuje například společný postup v boji proti terorismu, proti šíření zbraní hromadného ničení nebo praní špinavých peněz.