Česko se letos významně přiblíží k evropským mzdám, říká ekonom Zámečník

V letošním roce by se Česko mohlo ve mzdách významně přiblížit evropskému průměru a toto sbližování by mohlo ještě pár let pokračovat. Zároveň je však na blízkém horizontu vážné nebezpečí, kterým je technologická změna, na níž se země musí připravit. V pořadu Interview ČT24 to uvedl ekonom a publicista Miroslav Zámečník. 

Video Interview ČT24
video

Ekonom Zámečník v Interview ČT24

Sbližování mezd Česka a vyspělých evropských zemí se v roce 2009 zastavilo na poměrně dlouhou dobu, letos dojde k významnému přiblížení se, uvedl Zámečník. Připomněl však, že například v Maďarsku i na Slovensku rostou mzdy rychleji. 

Česko nyní zažívá výrazný hospodářský vzestup a podobně jako mnohé další země řeší otázku nedostatku pracovních sil. Poptávka po dovozu pracovníků ze zahraničí připomíná rok 2008, ale nyní je vůči tomu v populaci mnohem větší odpor, uvedl Zámečník. 

Tímto odporem jdeme podle něho „trochu sami proti sobě, (protože) někde je strukturální nesoulad takový, že to nevyřešíte růstem mezd, někde budou lidi chybět“.  

Nynější nejednoznačnou situaci přiblížil na uvažování manažera. Ten neví, jak dlouho bude současná konjunktura trvat, může přijít třeba „studená sprcha ze zahraničí“. Přitom ovšem zároveň musí odmítat zakázky, protože nemá lidi. 

Na nové stroje by přitom čekal rok a jejich nákupem by se navíc zadlužil. „Jednodušší je k současným strojům připojit další směnu v podobě lidí dovezených ze zahraničí“. V takovém případě manažera netíží bankovní úvěr na investici a takto získané pracovníky může vyhodit, když bude nejhůř. Většinou to jsou stejně agenturní pracovníci. Je to tedy krátkodobě nejjednodušší řešení, přestože i za dovezenou pracovní sílu si nyní musí připlatit, „protože v Evropě lidé nejsou“, uvedl Zámečník. 

Video Události
video

Novinářka zjišťovala se skrytou kamerou, jak se žije s minimální mzdou

Za příjemné překvapení současné doby však ekonom považuje to, že soukromé firmy zvyšují investice. Přitom v předchozích několika čtvrtletích je odkládaly a čekaly, až se rozběhnou dotace z evropských fondů. 

K výtce odborů, že najímání zahraničních pracovníků tlačí mzdy dolů, řekl, že je to strukturální. Někde to tak skutečně může fungovat, jinde – například ve stavebnictví či ve zdravotnictví – by to podle něho bez těchto lidí nefungovalo. 

Robotizace na obzoru

Zámečník zmínil také blížící se technologickou změnu, která bude znamenat výrazně nižší poptávku po pracovní síle ve zpracovatelském průmyslu. Lidé budou nahrazeni „podstatně vyšší mírou automatizace a robotizace, než jakou dnes známe“. Rozhodně k tomu dojde v Česku, zdůraznil. A pokud se nebudeme mzdově tolik lišit od Německa, bude otázkou, proč by firmy měly investovat v Česku, a ne tam. 

„Robot není odborově organizovaný a nestávkuje,“ podotkl Zámečník v pořadu Interview ČT24. 

Nyní má Česko podle něho ještě čas se sebou něco udělat. Tato strukturální změna se neobejde bez masivních investic do celoživotního vzdělávání a rekvalifikací, uvedl. Domnívá se, že s tím bude souviset i přechod lidí do služeb, které oproti jejich dnešním odvětvím vyžadují více „soft skills,“ (měkké dovednosti, to znamená určitý typ chování, komunikační schopnosti či interpersonální dovednosti).