
Ekonom Zámečník v Interview ČT24
Sbližování mezd Česka a vyspělých evropských zemí se v roce 2009 zastavilo na poměrně dlouhou dobu, letos dojde k významnému přiblížení se, uvedl Zámečník. Připomněl však, že například v Maďarsku i na Slovensku rostou mzdy rychleji.
Česko nyní zažívá výrazný hospodářský vzestup a podobně jako mnohé další země řeší otázku nedostatku pracovních sil. Poptávka po dovozu pracovníků ze zahraničí připomíná rok 2008, ale nyní je vůči tomu v populaci mnohem větší odpor, uvedl Zámečník.
Tímto odporem jdeme podle něho „trochu sami proti sobě, (protože) někde je strukturální nesoulad takový, že to nevyřešíte růstem mezd, někde budou lidi chybět“.
Nynější nejednoznačnou situaci přiblížil na uvažování manažera. Ten neví, jak dlouho bude současná konjunktura trvat, může přijít třeba „studená sprcha ze zahraničí“. Přitom ovšem zároveň musí odmítat zakázky, protože nemá lidi.
Na nové stroje by přitom čekal rok a jejich nákupem by se navíc zadlužil. „Jednodušší je k současným strojům připojit další směnu v podobě lidí dovezených ze zahraničí“. V takovém případě manažera netíží bankovní úvěr na investici a takto získané pracovníky může vyhodit, když bude nejhůř. Většinou to jsou stejně agenturní pracovníci. Je to tedy krátkodobě nejjednodušší řešení, přestože i za dovezenou pracovní sílu si nyní musí připlatit, „protože v Evropě lidé nejsou“, uvedl Zámečník.

Novinářka zjišťovala se skrytou kamerou, jak se žije s minimální mzdou
K výtce odborů, že najímání zahraničních pracovníků tlačí mzdy dolů, řekl, že je to strukturální. Někde to tak skutečně může fungovat, jinde – například ve stavebnictví či ve zdravotnictví – by to podle něho bez těchto lidí nefungovalo.
Robotizace na obzoru
Zámečník zmínil také blížící se technologickou změnu, která bude znamenat výrazně nižší poptávku po pracovní síle ve zpracovatelském průmyslu. Lidé budou nahrazeni „podstatně vyšší mírou automatizace a robotizace, než jakou dnes známe“. Rozhodně k tomu dojde v Česku, zdůraznil. A pokud se nebudeme mzdově tolik lišit od Německa, bude otázkou, proč by firmy měly investovat v Česku, a ne tam.
„Robot není odborově organizovaný a nestávkuje,“ podotkl Zámečník v pořadu Interview ČT24.
Nyní má Česko podle něho ještě čas se sebou něco udělat. Tato strukturální změna se neobejde bez masivních investic do celoživotního vzdělávání a rekvalifikací, uvedl. Domnívá se, že s tím bude souviset i přechod lidí do služeb, které oproti jejich dnešním odvětvím vyžadují více „soft skills,“ (měkké dovednosti, to znamená určitý typ chování, komunikační schopnosti či interpersonální dovednosti).