Fortuně sice o polovinu klesl zisk, ale přijaté sázky rostly o 40 procent

Sázkové společnosti Fortuna klesl v 1. pololetí čistý zisk o 53,1 procenta na 2,5 milionu eur (65 milionů korun). Důvodem jsou především náklady na expanzi firmy v Evropě a refinancování dluhu. Objem přijatých sázek naopak vzrostl o 40,9 procenta na 720,7 milionu eur (18,8 miliardy korun), zvyšovaly se hlavně internetové sázky.

Hrubé výhry v prvních šesti měsících vzrostly téměř o čtvrtinu na 100,2 milionu eur (2,6 miliardy korun). Také v tomto případě je nárůst podle firmy tažen rozvojem online sázení, které je typické svou nižší marží. Provozní zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) klesl o 22 procent na 7,6 milionu eur (198 milionů korun). Bez jednorázových položek by EBIDTA meziročně vzrostla zhruba o osm procent, uvedla Fortuna. 

Podle generálního ředitele Fortuny Pera Widerströma se na růstu sázek podílely všechny tradiční trhy, kde Fortuna podniká, a částečně také výsledky nově získané společnosti Hattrick s působností v Rumunsku, Chorvatsku nebo Španělsku. „Provozní zisk EBITDA je ovlivněn především jednorázovými náklady spojenými se středoevropskou expanzí a integrací nových společností do skupiny,“ dodal Widerström.

Analytici pokles čistého zisku očekávali, ale ne tak velký

Analytici očekávali pokles čistého zisku zhruba o čtvrtinu. Upozorňovali ale, že přesný odhad nelze udělat právě vzhledem k některým zmíněným jednorázovým položkám.

„Hlavními tahouny byl pokračující růst internetové sázení, spuštění online hazardních her v prvním čtvrtletí a konsolidace nově získané Hattrick Sports Group. Jak online hazardní hry, které přispěly 87 miliony eur, tak Hattrick s 56 miliony eur přijatých sázek předčily naše očekávání. Přestože celkové hrubé výhry vzrostly o 25 procent na 100 milionů eur, nízký příspěvek online hazardních her ve výši čtyř milionů eur a Hattricku - 7,8 milionů eur nás zklamal. Nižší tempo růstu tržeb, které dosáhly 63,7 milionrů eur, odráží o 34 procent vyšší zdanění hazardu,“ konstatuje analytik Investičního bankovnictví Komerční banky Richard Miřátský.

V ziskovosti tak podle něho pololetní výsledky v negativním smyslu překonaly i konzervativní předpoklady analytiků. Výrazný nárůst provozních nákladů, způsobený především jednorázovými náklady na akvizice, jejich integraci a soudní spory převýšil jejich pesimistické odhady a přinesl 22 procentní pokles EBITDA na 7,6 milionů eur.

Podle Miřátského však ze strategického hlediska je výrazný nárůst přijatých sázek velmi pozitivní, protože potvrzuje ambici společnosti stát se sázkařským lídrem střední a východní Evropy. Nicméně výrazný pokles ziskovosti by měl za normální situace mít negativní dopad na cenu akcií. „Vývoj ceny akcií je ale v současné situaci těžko odhadnutelný, neboť hodnota akcií je více než finančními fundamenty nyní ovlivňována snahou majoritního akcionáře o výkup akcií a stažení společnosti z burzy,“ dodává Miřátský.

„Výsledky výrazně ovlivnila celá řada jednorázových položek. Většina z nich se nebude opakovat a naopak se plně projeví tržby z akvírovaných společností. Cenu akcií ale nyní nejvíce ovlivňuje spekulace okolo výkupní ceny v případném pokračování odkupu akcií.“

Martin Vlček

analytik BH Securities

Akvizici irské společnosti Hattrick Sports Group dokončila Fortuna ve druhé polovině května. Náklady byly 85 milionů eur (2,3 miliardy korun) a Fortuna se díky nákupu stala lídrem na trhu v Rumunsku.

Kromě nákladů spojených s akvizicí skupiny Hattrick Sports byly i další spojené se soudním sporem s minoritním akcionářem Templeton ohledně další akvizice, tentokrát rumunských aktiv od skupiny Penta. 

Fortuna Entertainment Group vznikla v roce 2009, zaměřuje se hlavně na kurzové sázky. Původně česká firma s 25letou historií do nákupu Hattricku působila v Česku, na Slovensku a v Polsku. S akciemi Fortuny se obchoduje na pražské a varšavské burze.