EU vidí problém u cen nerezové oceli z Číny. Uvalila předběžná cla

Evropská komise se rozhodla uvalit předběžná dovozní cla ve výši až 28,5 procenta na dovoz některých výrobků z nerezové oceli z Číny. Po osmiměsíčním vyšetřování dospěla Komise k závěru, že někteří čínští výrobci dostávají nespravedlivé dotace. Uvádí to věstník Evropské unie.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: China Stringer Network

Komise reagovala na stížnosti evropského ocelářského sdružení Eurofer, k jehož členům patří firmy ArcelorMittal, ThyssenKrupp a Tata Steel Europe. Dovozní cla od 17,2 do 28,5 procenta se týkají dovozu z čínských oceláren Hesteel Group, Shougang Group, Shagang Group a několika dalších. Rozhodnutí, které komise přijala ve středu, mohou dotčené firmy napadnout do 25 dní.

Komise uvedla, že uvalení cel bylo nezbytné a že pomůže evropským producentům v minimálně 15 zemích Unie. „Předběžně jsme dospěli k závěru, že opatření přispějí k oživení tohoto průmyslového sektoru v EU tím, že mu umožní zvýšit ceny a vrátit se k zisku,“ uvádí se v prohlášení Evropské komise.

Clo už platí u některých čínských ocelových výrobků

Unie kvůli nelegálním subvencím v posledních letech uvalila antidumpingová cla na dovoz široké škály produktů z Číny, uvedla agentura Reuters. V lednu letošního roku už například zavedla antidumpingová cla na dovoz trubek z nerezové oceli a tvarovek pro svařování natupo. Clo bylo v minulosti uvaleno také na za studena válcovanou plochou ocel nebo ploché výrobky z nerezové oceli válcované za studena.

Čína ale není jediný stát, který je kvůli oceli v pozornosti Unie. V červenci se objevila zpráva, že komise plánuje zavést cla ve výši až 33 procent na dovoz za tepla válcované oceli z Brazílie, Íránu, Ruska a Ukrajiny.