Pojistný trh roste letos rychleji než loni, zájem je hlavně o havarijní pojištění

Český pojistný trh v prvním pololetí zrychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 62,9 miliardy Kč, což je o 3,6 procenta meziročně více. Životní pojištění kleslo o 0,5 procenta, naopak neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 procenta.

Agentuře ČTK to v pátek sdělila Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 2,1 procenta na 118,5 miliardy Kč.
Pozitivní výsledky české ekonomiky se odrážejí i do vývoje pojistného trhu.

„Jeho tahounem je již dlouhodobě neživotní pojištění, jehož meziroční zvýšení dosáhlo téměř šesti procent. Posiluje zejména havarijní pojištění a pojištění podnikatelských rizik,“ komentoval výsledky výkonný ředitel asociace Jan Matoušek.

Tempo poklesu životního pojištění představuje srovnatelnou úroveň s předchozím čtvrtletím. Pozitivní zprávou je vzrůstající preference klientů k produktům životního pojištění kryjícím rizika nemocí, úrazů a invalidity, dodal Matoušek.

Havarijní pojištění si udržuje vysoké tempo růstu o 8,9 procenta, jež je dané rostoucím počtem pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění za první pololetí vzrostla o 5,3 procenta. Nově sledovaná skupina retailového majetkového a odpovědnostního pojištění vzrostla o 4,2 procenta.