Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, možná zvedne dividendu

Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,4 miliardy korun z loňských 3,1 miliardy. Výsledky pozitivně ovlivnilo pojistné plnění vztahující se k haváriím v Kralupech a Litvínově. Tržby stouply o 60 procent na 61 miliard korun, což bylo zejména vlivem vyšších cen ropy a také obnovení výroby etylenové jednotky v Litvínově a Kralupech, vyplývá z aktuálních informací od Unipetrolu. Analytici takové výsledky očekávali. Vedení společnosti oznámilo, že pokud vydrží dobré výsledky i ve druhé polovině roku, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok.

Chemička Unipetrol v Záluží u Litvínova
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Ukazatele za letošní první pololetí zahrnují potvrzené platby pojistného související s mimořádnou událostí na etylenové jednotce v Litvínově v částce 2,754 miliardy korun a s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou v částce 1,32 miliardy zaúčtovanou v ostatních provozních výnosech.

„Výsledků jsme dosáhli díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech,“ uvedl generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

Provozní zisk (EBITDA LIFO) vzrostl v pololetí na 10,16 miliardy korun z 4,933 miliardy loni v pololetí. Unipetrol již v březnu uvedl, že v období 2017 až 2018 plánuje provozní zisk 19,7 miliardy korun, po započítání plateb čtyřmiliardového pojistného by to bylo 24 miliard korun. Firma ale ve stejné době plánuje značné investice do nových technologií, které by měly přesáhnout 16 miliard korun. Klíčovou investicí je dokončení výstavby nové etylenové jednotky v Litvínově.

Výsledky byly zhruba v souladu s očekáváním analytiků. Jejich odhady na druhé čtvrtletí počítaly s růstem čistého zisku na 3,8 miliardy korun a tržeb na 30,5 miliardy. Zatímco zisk byl o pět procent nižší, tržby byly proti očekávání o tři procenta vyšší.

„Na finanční úrovni byly náklady vyšší, než jsme čekali. Důvodem jsou kurzové rozdíly. Platby od pojišťoven jsou v dolarech a dolar proti koruně oslabil. Čistý zisk je proti očekávánmírně nižší právě kvůli finančním nákladům,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. 

Od pojišťoven ve druhém čtvrtletí Unipetrol dostal 3,1 miliardy korun. „Výsledky společnosti byly velice silné. Kromě pojistného plnění je pozitivně ovlivnily vysoké petrochemické a rafinérské marže a plné obnovení provozu v Kralupech a Litvínově,“ doplnil analytik společnosti Patria Finance Ondřej Koňák.

Pokud zůstanou finanční výsledky dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i dále růst, podle Modrzejewského by firma by mohla zvýšit dividendu. Za loňský rok Unipetrol vyplatí dividendu 8,30 Kč na akcii, meziročně je zhruba o polovinu vyšší. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily téměř o 70 procent na 305 korun.

Roste tržní podíl Benziny

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka se míra využití kapacit na výrobě etylenové jednotky v Kralupech a Litvínově zvýšila na 96 procent. K výsledkům podle něho pozitivně přispěla také lepšící se makroekonomická situace v Česku a Evropské unii. Roste také tržní podíl Benziny, která je součástí skupiny.

„I přes výrazný růst ceny akcií zůstává Unipetrol značně podhodnocen. Chytří dlouhodobí investoři se dívají na hodnotu firmy, ne na to, o kolik za posledního půl roku vyrostla nebo poklesla,“ dodal Vlček. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o dvě třetiny na 305 korun.

Rafinerie v Kralupech nad Vltavou
Zdroj: ČTK/Jan Rasch
Autor: Euro

Ve druhém letošním pololetí se chce Unipetrol zaměřit na dosažení dohody o konečném vypořádání pojistné události související s etylenovou jednotkou v Litvínově. Firma odhaduje, že by mohla získat ještě dodatečných 2,8 miliardy korun, nicméně konečná částka závisí na dohodě s pojistitelem.

Litvínovský provoz, kde Unipetrol zpracovává ropu, odstavila havárie v srpnu 2015. Oprava trvala téměř rok. Mezitím v květnu 2016 postihla mimořádná událost i kralupskou rafinérii, která provoz obnovila po pěti měsících.

Prodejní objemy petrochemických produktů stouply letos v pololetí meziročně o 128 procent na 956 tisíc tun, zatímco loni v pololetí dosahovaly 420 tisíc tun. Za nárůstem stojí obnovení provozu v Litvínově.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.

Loni Unipetrol zvýšil čistý zisk téměř o miliardu na rekordních 7,98 miliardy korun. Tržby činily 87,8 miliardy korun.