Průměrná sazba hypoték dál roste

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,03 procenta z dubnových 2,01 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. O hypotéky byl v květnu zájem větší než v dubnu.

Během května si do banky přišlo pro hypoteční úvěr 10 334 klientů. Zájem o úvěry byl tak stejný jako v březnu. V květnu si lidé sjednali hypotéky za 21,155 miliardy korun, což je o 3,5 miliardy více než v dubnu a zhruba stejně jako březnu. Za celý letošní rok už banky uzavřely 47 335 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu 96,3 miliardy korun.

„Průměrné úrokové sazby se prozatím usadily na hladině okolo dvou procent, kde by mohly nějakou dobu vydržet. Některé banky dokonce korigují předchozí zvyšování sazeb úvěrů do 80 procent hodnoty nemovitosti, kde nejsou limitovány doporučením České národní banky,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Video Studio ČT24
video

Paták o zdražování hypoték

Průměrná sazba hypoték se tak v květnu ocitla na své nejvyšší úrovni od ledna 2016, řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Růst úrokových sazeb je však zatím pomalejší, než se v prvním měsících letošního roku čekalo. Klíčovým důvodem je podle něj skutečnost, že zdroje na mezibankovním trhu v Česku i v zahraničí zdražují pomaleji, než se předpokládalo.

Zvýšenou poptávku po úvěrech táhne i nejistota žadatelů

Zvýšená poptávka po úvěrech je částečně tažena nejistotou žadatelů, zda se doporučení ČNB stanou závaznými, a oni tak v budoucnu hůře dosáhnou na hypotéku, uvedl ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Druhým faktorem je podle něj tradičně silný květen, protože lidé chtějí mít vyřešený nákup bydlení před prázdninami.

Hypoteční trh v letošním druhém čtvrtletí výrazně ovlivňují zásahy ČNB, která komerčním bankám nakázala výrazně zpřísnit poskytování hypoték, uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Úvěry na bydlení v návaznosti na tento krok výrazně zdražily a po zahájení platnosti přísnějších pravidel také klesl počet sjednaných hypotečních úvěrů. Tento stav ale bude pouze přechodný, protože všechny indicie mluví pro další růst, odhadl.

Výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín upozornil, že rostoucí sazba hypotečních úvěrů souvisí se zpomalením růstu cen nemovitostí. Zatímco v některých regionech už ceny nemovitostí dosáhly maxima, v Praze a Brně stále rostou. Rozdíly v cenách jsou v jednotlivých krajích propastné, například za cenu průměrného pražského bytu by se podle něj dalo pořídit šest bytů v Ústeckém kraji.

Česká spořitelna se podle Fincentra v prvním čtvrtletí letošního roku stala se 33procentním podílem hypoték lídrem hypotečního trhu. Po osmi letech tak z trůnu sesadila Hypoteční banku. Navíc navzdory trhu zlevnila hypoteční úvěry, ostatní banky spíše zdražují. ČS nově snížila úrokové sazby u hypoték s pěti, osmi a desetiletou fixací, a to o 0,2 procentního bodu.