Centrální banka v letošním roce zatím pokutovala devět směnáren

Česká národní banka udělila letos devíti směnárnám pokuty ve výši 1,5 milionu korun. Inspektoři každoročně řeší desítky stížností na nepoctivé směnárny. Nejčastěji se týkají výše kurzů a nesrovnalostí s poplatky za směnu. Za loňský rok bylo uděleno 50 pokut za více čtyři miliony korun. 

Video Zprávy
video

ČNB pokutovala směnárníky

Nejčastějším pochybením směnárníků bylo porušení povinnosti poskytnout zákonem stanovené informace před provedením směnárenského obchodu a porušení povinnosti předat doklad o provedení, uvedl mluvčí ČNB Marek Zeman. 

Nesrovnalosti našli kontroloři i v poplatcích za směnu. Některé směnárny navíc mívají špatně značené výhodnější VIP kurzy pro stálé zákazníky. Zákazník potom špatně rozezná, podle kterého kurzu mění peníze.

Je řešením storno obchodu?

Proti nepoctivým směnárnám připravila ČNB návrh na změnu zákona. Ta by měla klientům umožnit stornovat obchod do dvou hodin po provedení směny. S tím nesouhlasí směnárníci. Novinku budou podle nich klienti jen zneužívat.

„Může z toho vzniknout problém, protože obchod ve směnárně podléhá výkyvům v rozdílu ceny. (…) Může se stát, že zákazník přijde za dvě hodiny a bude požadovat, aby mu vrátili peníze,“ uvedl směnárník Mohamed Abbas. 

Ministerstvo financí přijímá k zákonu připomínky a návrhy. Ty chce do konce července vyhodnotit. Pokud by změna zákona prošla legislativním procesem, týkala by se tisícovky v Česku registrovaných směnárníků.