Loni vzniklo nejvíc restaurací a hospod za pět let. Nárůst kulminoval před zavedením EET

V loňském roce vzniklo podle poradenské společnosti Bisnode přes dva tisíce nových firem podnikajících ve stravování a pohostinství. Jde o meziroční růst o 75 procent a nejvyšší číslo za posledních pět let. Informace vyplývají z databází a výpočtů. Podle analytičky z Bisnode Petry Štěpánové může být důvodem zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Polovina nových firem vznikla až v posledních měsících roku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Petr David Josek

„Jedním z důvodů extrémního přírůstku nových firem může být zavedení EET od začátku prosince 2016, kdy někteří podnikatelé účelově zakládali nové firmy, aby zakryli nápadné skokové výkyvy v tržbách, které by díky evidenci odhalily finanční úřady,“ míní analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Tuto spekulaci podle ní potvrzuje také to, že polovina firem, které vznikly v loňském roce, byla do obchodního rejstříku zapsána v posledních třech měsících roku, tedy těsně před a po spuštění elektronické evidence tržeb. „Nicméně absolutně nejvíce jich bylo v listopadu,“ dodala Štěpánová.

Aktuální data pak podle ní zatím nenaznačují masové ukončování podnikatelských aktivit, o kterých se v souvislosti s EET hovoří.

Vysoké tempo zůstává i letos 

Letos za necelých pět měsíců vzniklo 708 nových firem. Pokud by tempo zakládání nových společností vydrželo do konce roku, byl by zaregistrován druhý největší počet společností za posledních šest let. Naopak počet nových živnostníků v porovnání s předchozími lety spíše klesá.

Hlubší analýza dat Bisnode ukázala na to, že u zhruba pětiny firem, které byly založeny v roce 2016, je majoritním vlastníkem fyzická osoba, jež v předchozích letech již ve stravování a pohostinství podnikala na živnostenský list.

Přes 12 procent nově založených společností ovládá majitel, který kontroluje další podnik nebo podniky se stejným předmětem činnosti. Existují případy, kdy se adresy všech firem shodují, doplnila Štěpánová.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 148 tisíc podnikatelů. Ve třetí fázi, která nastane v březnu příštího roku, se zapojí i další podnikatelé s výjimkou řemeslníků, pro než je startovací datum evidování určen červen 2018.