Omezování těžby ropy může pokračovat. Mezi hlavními členy OPEC panuje shoda

Hlavní členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Saúdská Arábie a Kuvajt dali zatím nejjasněji najevo zájem na prodloužení dohody o omezení těžby také na druhé pololetí tohoto roku. Připojil se k nim rovněž Irák a předběžně vyjádřilo souhlas s prodloužením dohody i Rusko, uvedli ministři Saúdské Arábie a Kuvajtu.

„Očekávám, že dohoda bude prodloužena,“ řekl kuvajtský ministr ropného průmyslu Essam Marzúk na konferenci o ropě ve Spojených arabských emirátech. „Zaznamenali jsme zřetelný nárůst plnění dohody ze strany členských zemí, což ukazuje, jak je prodloužení dohody důležité,“ dodal ministr podle agentury Reuters.

Země OPEC se loni v listopadu dohodly na omezení těžby o celkem 1,2 milionu barelů denně a v prosinci se k dohodě připojilo několik dalších zemí v čele s Ruskem. Omezení platí do konce června a celkově má být na trhu denně o téměř 1,8 milionu barelů ropy méně. Země OPEC plnily dohodu v březnu z více než sta procent, ostatní státy ji dodržují méně.

Dohoda měla pomoci stabilizovat ceny ropy, které od roku 2014 kvůli nadprodukci a růstu zásob výrazně klesly. Začátkem loňského roku se propadaly k minimům pod třiceti dolary za barel, v průběhu roku se ale začaly vzmáhat a nyní se pohybují mezi padesáti a šedesáti dolary za barel. 

Počáteční shoda, předběžně je „na palubě“ i Rusko

Saúdský ministr energetiky Chálid Fálih uvedl, že na potřebě pokračujícího omezování těžby už je „počáteční shoda“. Dodal, že je nadále nutné snižovat zásoby, jejichž vývoj je podle něj hlavním měřítkem úspěchu akce. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden uvedla, že zásoby ve vyspělých zemích jsou stále deset procent nad pětiletým průměrem.

Kuvajtský ministr Marzúk také sdělil, že ohledně prodloužení dohody „je Rusko předběžně na palubě“. Jednání s Ruskem potvrdil i Fálih. Podle Marzúka má zájem připojit se k dohodě také jedna nejmenovaná africká země. S nečlenskými zeměmi se OPEC setká k diskusím o prodloužení dohody 25. května.

Lídr šíitské vládní koalice v Iráku Amar Hakím agentuře Reuters řekl, že Irák prodloužení dohody podporuje. Upozornil ale, že Bagdád by mohl žádat, aby byl z redukce těžby vyňat, protože bude potřebovat zvýšené příjmy z ropy k boji proti takzvanému Islámskému státu.