Odboráři prosazují minimální mzdu nejméně 12 500 korun. Vzorem je pro ně Slovensko

Odbory žádají zvýšení minimální mzdy od roku 2018 nejméně na 12 500 korun, nyní činí 11 tisíc korun. Vhodnější by prý ale bylo dorovnat ji až na úroveň Slovenska, tedy na zhruba 13 tisíc korun. Uvedl to předseda Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Premiér zvýšení minimální mzdy podporuje, i když v úterý neřekl, jakou její výši chce pro příští rok vláda určit.

„Je pro mě důležité, abychom splnili závazek, který je součástí vládního prohlášení a koaliční smlouvy, to znamená, aby minimální mzda byla alespoň na úrovni 40 procent průměrné mzdy,“ řekl. Rozhodnutí o výši minimální mzdy by vláda měla udělat do poloviny roku, o její výši bude jednat i tripartita na konci května.

Video Studio ČT24
video

Názory premiéra, odborů a zaměstnavatelů na minimální mzdu

Sobotka chce zajistit, aby minimální mzda činila nejméně 40 procent průměrné mzdy v Česku. Ta ve čtvrtém čtvrtletí 2016 činila zhruba 29 300 korun. 

Odbory dlouhodobě kritizují, že mzdy v Česku jsou pod evropským průměrem, a žádají jejich zvýšení. „Česká republika má dlouhodobě úroveň produktivity práce přibližně na úrovni 60 procent hladiny (EU), ale mzdy pouze třicetiprocentní. Z toho se dá usoudit, že růst mezd a platů může být daleko dynamičtější, než je v současnosti,“ uvedl Středula.

Podle premiéra by ke sbližování českých mezd s těmi v západní Evropě společně se zvyšováním minimální mzdy měl přispět růst platů státních zaměstnanců a podpora českého exportu, která pomůže českým firmám k lepším hospodářským výsledkům. Sblížení životní úrovně v EU podle něj může pomoct i dobré fungování společného evropského trhu.  

V současnosti minimální mzda činí 11 tisíc korun, na počátku letošního roku se zvýšila o 1100 korun. Sobotka i Středula shodně uvedli, že její růst neměl negativní dopady na trh práce v Česku. „Potvrdilo se, podle mého názoru jednoznačně, že minimální mzda nepůsobí problémy z hlediska nezaměstnanosti. My jsme minimální mzdu výrazně zvýšili, za poslední čtyři roky nezaměstnanost výrazným způsobem klesla,“ řekl premiér.

Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner řekl, že pro některé zaměstnavatele, kteří se věnují finální výrobě by – při zvýšení minimální mzdy na 12 500 – problém nenastal. Ovšem například u malých a středních podniků zaměřených na subdodávky je „absolutně nemožné, aby šla minimální mzda o 1500 korun výše“. Jaká by byla přijatelná výše, uvést nechtěl.   

Vývoj průměrné a minimální mzdy
Zdroj: ČSÚ