V únoru nejvíc rostl internetový a zásilkový prodej, nedařilo se prodávat kosmetiku

2 minuty
V únoru nejvíc rostl internetový a zásilkový prodej
Zdroj: ČT24

Maloobchodní tržby bez aut v únoru zpomalily meziroční růst na 0,6 procenta z lednových 5,6 procenta, tedy o něco více, než očekávali analytici. Klesly tržby za pohonné hmoty a potraviny, obchodníci naopak více utržili za nepotravinářské zboží, informoval Český statistický úřad.

Maloobchodní tržby bez motoristického segmentu v únoru meziročně vzrostly o 0,6 procent. Ve srovnání s lednem, který vykázal růst ve výši 5,6 procent, jde o výrazné zpomalení. Jedná se však zejména o efekt kalendářních vlivů. Zatímco leden měl v meziročním srovnání o dva pracovní dny více, únor měl o jeden méně a zároveň loňský únor měl celkově o jeden den více díky přechodnému roku.

„Po očištění o uvedené vlivy tržby v únoru meziročně vzrostly o 4,8 procent, což je rychlejší dynamika ve srovnání s předchozími dvěma měsíci, kdy v lednu to bylo 3,3 procent a v prosinci tři procenta. Hodnota je pouze nepatrně pod průměrem roku 2016, kdy činila 5,2 procent po zohlednění kalendářních a sezónních vlivů,“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. „Očištěná čísla naznačují nějaké zlepšení ve srovnání s celkovým číslem,“ souhlasí i hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

2 minuty
Události: Vývoj maloobchodu a mezd
Zdroj: ČT24

Maloobchodní tržby tak sice na přelomu roku mírně zpomalily, což bylo způsobeno podle analytiků zejména pomalejší dynamikou tržeb potravin, ovlivněnou skokovým růstem jejich cen. V segmentu nepotravinářského zboží je však dynamika maloobchodů stále silná, upozorňuje Seidler, v únoru po očištění o kalendářní vlivy dále zrychlila na 6,9 procent oproti lednovým 5,7 procenta.

Na vývoji tržeb nepotravinářských položek je proto patrné, že se příznivý spotřebitelský sentiment nemění. To mimo jiné potvrzují i indikátory spotřebitelské důvěry, které se na začátku letošního roku pohybují u svých historicky nejvyšších hodnot.
Jakub Seidler
hlavní ekonom ING Bank
6 minut
Šindel: Očištěná čísla naznačují nějaké zlepšení ve srovnání s celkovým číslem
Zdroj: ČT24

Také podle ekonoma investičního bankovnictví Komerční banky Davida Kocourka domácnosti vidí svou příjmovou situaci pozitivně, když narůstá ochota utrácet za zbytné zboží. „Zpřísňující se situace na trhu práce stimulující mzdy bude dále letos podporovat jejich kupní sílu. Z růstu nominálních mezd bude sice více ukrajovat inflace, ale i přesto očekáváme, že dynamika maloobchodních tržeb vykáže za celý letošní rok růst 4,7 procent,“ říká Kocourek.

Vzhledem k příznivému výhledu na trh práce i zrychlující dynamiku mezd v tomto roce zůstane růst maloobchodních tržeb v letošním roce příznivý i podle Seidlera. Z titulu vysoké srovnávací základny však meziroční dynamika ve srovnání s roky 2015 a 2016 pravděpodobně mírně zpomalí, a to mírně pod pět procent, míní.

„Obrázek vývoje české ekonomiky se tedy nijak nemění a je konzistentní s představou, že ČNB může v zásadě již kdykoliv uvolnit svůj kurzový závazek, jakkoliv samotná data o maloobchodních tržbách asi nebudou pro tento krok tím hlavním spouštěčem,“ říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. 

Nejvíce rostl internetový a zásilkový prodej

Nejvyšší růst zaznamenal internetový a zásilkový prodej, zvýšily se také tržby v prodejnách s oděvy a obuví nebo se sportovními a rekreačními potřebami. Méně se naopak dařilo obchodníkům s farmaceutickými výrobky, kosmetikou a potřebami pro domácnost.

Téměř pětinový růst internetových prodejů podle Pavla Kulhavého z PwC Audit potvrzuje, že i letos budou Češi zvyšovat své útraty v e-shopech. „Vedle spotřebního zboží či elektroniky se tam ve stále větší míře učí kupovat i potraviny a další zboží, pro které dosud chodili spíše do kamenných prodejen. Příznivý vývoj ekonomiky a spotřebitelský optimismus potvrzují i tržby za zbytné zboží. Příkladem může být téměř sedmiprocentní růst tržeb za oblečení,“ dodal Kulhavý.

Tržby v restauracích ovlivnilo zvýšení cen. „Zatímco reálně se obrat zvýšil o osm procent, nominální tržby stouply o 19,3 procenta. Důvody růstu cen? Zavedení EET, růst cen potravin a mezd,“ vysvětlil hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 5 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...