Správa si chválí kontrolní hlášení: Na DPH jsme meziročně vybrali o 15 procent víc

Finanční správa během prvních tří měsíců letošního roku vybrala na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun meziročně více, nárůst proti stejnému období roku 2016 činí téměř 15 procent. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ředitel Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček s tím, že k lepšímu výběru pomohlo především kontrolní hlášení.

Video Otázky Václava Moravce
video

Janeček: Kontrolní hlášení zlepšilo výběr daní

Kontrolní hlášení se zavedlo jako opatření proti daňovým únikům a týká se zhruba půl milionu poplatníků. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Ministerstvo financí už na začátku měsíce uvedlo, že podle jeho odhadů přispělo kontrolní hlášení za rok 2016 k lepšímu výběru DPH částkou 10,2 až 12,6 miliardy korun. Z této daně stát loni získal téměř 350 miliard korun, meziročně zhruba o 18 miliard korun více. Janeček nyní doplnil, že dosud kontrolní hlášení přineslo 20 miliard korun. „Za třináct měsíců systém kontrolních hlášení přinesl minimálně dvacet miliard. Těch 20 miliard korun je ve státním rozpočtu,“ dodal.

Bývalý zástupce ředitele GFŘ Jiří Žežulka, který byl před Janečkem vedením správy pověřen, podotkl, že výkladu čísel za loňský rok příliš nerozumí. „Když odečteme vliv kontrolního hlášení, tak jak je prezentováno, tak to znamená, že jsme vlastně docílili nárůstu inkasa (čistého ekonomického růstu) někde maximálně kolem dvou procent. To je přece kriticky málo,“ uvedl. Janeček tuto Žežulkovu interpretaci odmítl. 

Podle bývalé náměstkyně ministra financí Simony Hornochové čísla takto dopočítat nejde. „Souhlasím s tím, že ne celý růst HDP generuje DPH,“ uvedla.