Novela má ulevit zdanění u svěřenských fondů. Týkat se to bude i správců Babišova majetku

Ministerstvo financí navrhuje daňovou úlevu pro svěřenské fondy. Počítá s tím vládní daňový balík, který v lednu schválili poslanci a který teď projednává Senát. Právě institut svěřenských fondů využil letos i ministr financí Andrej Babiš (ANO), aby vyřešil situaci, kterou vyvolal zákon o střetu zájmů, a do fondů převedl své akcie Agrofertu. Podle senátora Pavla Štohla (nestr. za ČSSD) má novela jenom narovnat postavení fondů.

Video Události
video

Události ČT: Ministerstvo financí navrhuje úlevu pro svěřenské fondy

Pokud úprava projde horní komorou, zruší takzvané trojí zdanění. Výplata podílu na zisku svěřenským fondům bude osvobozená od daně. To se bude týkat i správců Babišova majetku.

„Osobně si opravdu myslím, že věcně je to náprava věci, aby pro svěřenské fondy platila stejná pravidla jako pro obchodní korporace,“ podotýká senátor a zpravodaj tisku Pavel Štohl (nestr. za ČSSD).

„Činnost pana Babiše není zrovna to, co bych rád sledoval,“ míní senátor za ODS Lumír Aschenbrenner, „bude to pro něj výhodnější, ale domnívám se, že jde o časovou shodu.“

Podnět ke změně zákona přišel podle náměstkyně ministerstva financí pro daně Aleny Schillerové zvenčí. „Byli jsme na trojí zdanění upozorněni, a proto jsme se rozhodli ho narovnat, čili dávno předtím, než vůbec se začalo jednat o takzvaném lex Babiš,“ dodala Schillerová.

Babiš rozdělil Agrofert do dvou fondů

Svěřenský fond v únoru využil ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, aby vyřešil situaci kolem svého majetku. Novela zákona o střetu zájmů, jejíž účinnost nastala 9. února a která se označuje jako lex Babiš, totiž znemožňuje firmám, v nichž členové vlády drží nejméně čtvrtinový podíl, ucházet se o některé dotace, zakázky nebo pobídky.

Společnosti Agrofert a SynBiol tak Babiš převedl do svěřenských fondů. Ve fondu AB private trust I je 90 procent akcií společnosti Agrofert a 100 procent společnosti SynBiol, zbylých deset procent akcií Agrofertu je ve fondu AB private trust II. Ve svěřenském fondu nejsou akcie v jeho vlastnictví. Zároveň je určen jako osoba obmyšlená, takže majetek bude moci získat zpět, kdyby už neměl střet zájmů.

Správcem prvního svěřenského fondu byl ustanoven Zbyněk Průša, u druhého je to Alexej Bílek. Na fondy budou dohlížet dvě tříčlenné rady protektorů. Alexej Bílek, Václav Knotek a Monika Babišová budou kontrolovat první fond, zatímco u druhého fondu to je Zbyněk Průša, Václav Knotek a Monika Babišová. 

Prezident Miloš Zeman nejdříve loni v prosinci zákon o střetu zájmů vetoval, v lednu ale poslanci navzdory odporu Babišova hnutí hlavu státu přehlasovali. Prezident se tak obrátil v únoru na Ústavní soud.

Podle Zemana je lex Babiš v rozporu s ustanovením Listiny základních práv a svobod, které stanovuje stejnou ochranu vlastnickým právům všech vlastníků. Odporuje podle něj i mezinárodním úmluvám, které zakazují diskriminaci na základě majetku i postavení v případě všech práv stanovených zákonem, mezi něž Zeman řadí i právo ucházet se o veřejné zakázky.