Deutsche Bank byla loni druhým rokem ve ztrátě. Podařilo se ji ale snížit

Největší německá banka loni kvůli výdajům na spory a restrukturalizaci zůstala druhým rokem ve ztrátě. Výrazně se sice snížila na 1,4 miliardy eur (37,8 miliardy korun) z 6,8 miliardy eur v roce 2015, i tak tím ale Deutsche Bank zaostala za odhady analytiků.

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu
Zdroj: Reuters Autor: Kai Pfaffenbach

Analytici podle agentury DPA čekali za celý rok ztrátu těsně pod jednou miliardou eur. Banka ale doufá, že náklady na právní spory už dosáhly vrcholu a hospodaření se bude zlepšovat.

V samotném posledním čtvrtletí čistá ztráta činila 1,9 miliardy eur. I to je horší výsledek, než se čekalo. Analytici totiž ztrátu v průměru předpovídali na 1,16 miliardy eur.

Náklady na právní spory překonaly i zisky, jichž banka dosáhla díky zotavení obchodování s dluhopisy. Rezervy na spory Deutsche Bank ve čtvrtletí zvýšila na 7,6 miliardy eur z 5,9 miliardy eur.

Celkové příjmy se za čtvrté čtvrtletí zvýšily o 7,5 procenta na 7,1 miliardy eur (191,8 miliardy korun). Příjmy v divizi obchodování s dluhopisy vzrostly o 11 procent.

Deutsche Bank ale přišla o část tržního podílu na úkor amerických bank, kterým se příjmy z obchodů s dluhopisy více než zdvojnásobily. Částečně je to kvůli zredukování velikosti jejího investičního bankovnictví.

Německá bankovní jednička v úzkých

Pověsti Deutsche Bank v posledních letech příliš nesvědčí několik kauz. Naposledy regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili přední německé bance pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard korun) v souvislosti s praním špinavých peněz z Ruska.

Nedávno také Deutsche Bank dokončila dohodu s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (182 miliard korun) za urovnání sporu kolem praktik při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009. Německé bance přitom původně hrozilo, že bude muset zaplatit 14 miliard dolarů, tedy téměř dvojnásobnou částku.

Jiný skandál se pak týkal toho, že se podle amerických úřadů v roce 2000 Deustche Bank pomocí sítě firem snažila ukrývat peníze před správcem daně. Začátkem ledna se tak banka dohodla, že zaplatí ve Spojených státech 95 milionů dolarů, aby urovnala obvinění z tohoto daňového podvodu.