Menší e-shopy kvůli EET zruší platbu kartou, předpovídá asociace

Řada menších tuzemských e-shopů od března, kdy pro ně začne platit elektronická evidence tržeb (EET), zřejmě zruší možnost platby kartou, aby se této povinnosti vyhnuly. Zavedení systému by pro internetové obchody bylo totiž příliš nákladné. Potvrdil to třeba Michal Bilka, který má zavedení EET na starosti v největším tuzemském slevovém portálu Slevomat.cz. Platbu kartou tam využívá zhruba sedm procent zákazníků.

Šéf Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška se obává, že především menší e-shopy se rozhodnou raději on-line platby ze své nabídky stáhnout. „To je samozřejmě krok zpátky, který poškodí také zákazníky. Ti u internetových obchodů oceňují rychlost a pohodlí nákupu, platby kartou on-line v posledních letech významně rostly,“ potvrdil Vetyška. Podle něj tak nyní čeká na provozovatele e-shopů velký úkol, jak k implementaci EET přistoupit.

Podle Bilky, který má na starost zavedení EET u Slevomatu, navíc do dnešní doby finanční správa nevydala jasnou metodiku, jak u plateb přes různé platební brány postupovat. Doslovný výklad zákona podle něj znamená posílat údaje do EET už v okamžiku kliku na tlačítko zaplatit. V tu chvíli přitom není vůbec jasné, že platba projde. Druhý výklad říká, že stačí údaje do EET poslat až v okamžiku potvrzení platby ze strany platební brány. „V této nejistotě se tedy hlavně menším e-shopům těžko rozhoduje, jaké řešení zvolit. Očekáváme tedy, že vzestup podílu plateb kartou v českém e-commerce se letos výrazně zabrzdí,“ dodal Bilka.

Ministerstvo financí ve čtvrtek uvedlo, že autentizační údaje si zatím vyzvedlo pouze dvacet tisíc ze zhruba 250 tisíc maloobchodníků, kterým vzniká povinnost evidovat ve druhé fázi od března. „To je skutečně alarmující číslo, proto znovu apeluji na všechny podnikatele, aby přípravu neodkládali na poslední chvíli,“ řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

Zbylých 230 tisíc podnikatelů má na přípravu EET 28 pracovních dnů. „Podle nás je to na samé hranici možností. Pokud by vše mělo jít plynule, muselo by o autentizační údaje žádat od nynějška zhruba 10 tisíc podnikatelů denně,“ uvedl Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka. Probíhající EET fórum v Olomouci podle něj ale ukazuje, že přístup podnikatelů je velmi laxní.

I ministr financí Andrej Babiš (ANO) už uvedl, že chce zpřísnit kontroly elektronické evidence tržeb. Podle něj novou povinnost řada podnikatelů nebere vážně.

V EET se neevidují platby za zboží hrazené převodem na účet, inkasem či složenkou. Neevidují se ani dobírky, pokud je tržba prodejci zasílána na účet. Povinnost elektronické evidence se ale vztahuje na platby za zboží zaplacené kartou přes internet.

Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43 tisíc podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard korun, zatímco před rokem to bylo deset miliard, řekla náměstkyně Schillerová. Rozdíl deset miliard jsou tržby, které dříve nebyly přiznané, doplnil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Elektronická evidence tržeb povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy. Po nich přijde řada i na další obory podnikání.